Anasayfa / Genel / Uğur Şahin’den verem ve sıtma aşısı açıklaması!

Uğur Şahin’den verem ve sıtma aşısı açıklaması!

CPfizer ile yaptığı iş birliği sonucu COVID-19 aşısını geliştiren BioNTech’in CEO’su Uğur Şahin, uzun müddettir mRNA üzerinde çalışmalar yürütüyordu. Sık sık bu teknolojinin birçok hastalıkla uğraşta kullanılabileceğini belirten Şahin bahis ile ilgili Fransız gazete Le Monde’a bir ekip açıklamalarda bulundu.

Bill & Melinda Gates Vakfı, mRNA teknolojisini destekliyor

Son periyotta ismi eşi Hasret Türeci ile birlikte yürüttüğü çalışmalarla tüm dünyada büyük saygınlık kazanan Uğur Şahin açıklamasında bu teknoloji ile bireye özel tedavi uygulanabileceğine değindi. Bulaşıcı hastalıklar, kanser ve kronik rahatsızlık üzere birçok hastalığın güzelleştirilmesinde kesin tahlil olacağını belirten Şahin, Sözcü gazetesinin aktardığı konuşmasında şu cümlelere yer verdi.

AIDS, verem ve sıtma üzere hastalıklara karşı aşı geliştirmek için çalışıyoruz. Bahsettiğim birinci iki hastalıkla gayret için Bill & Melinda Gates Vakfı’ndan dayanak alıyoruz. Şu an bütün projeler klinik inceleme öncesi süreçte. Partnerimiz Pfizer ile birlikte klinik geliştirme kademesinde olan influenza aşısı için çalışmalarımız devam ediyor. Gayemiz 2022 yılının sonuna kadar sıtma ve verem (tüberküloz) için klinik testlere başlamak. Bunlara ek olarak 10 farklı hastalık için de klinik inceleme öncesi süreci başlatmak istiyoruz

Uğur Şahin, şu anda kullanılan grip aşılarının yeteri kadar T hücresi üretmediğine vurgu yaptı. Yapılan araştırmalar CD8 T-hücrelerinin influenzanın oluşumunu engellediğini düşünen Şahin, T-hücresinin yansısını yakından incelediklerini belirtti.

BioNTech aşısı üretimi için Türkiye’de devreye girdi

Uğur Şahin, aşı üretiminde aksaklıklar olduğunu belirtti. Farklı üretim tesisleri kurulmadan kâfi ölçüde aşı üretmenin de güç olduğunu açıklayan Şahin BioNTech olarak Avrupa’nın birçok yerinde aşı üretimi sağlamak için görüşmelere devam ettiklerini vurguladı. Hasret Türeci ve Uğur Şahin çiftinin çalışmaları birçok kişinin hayatını kurtarmış durumda. O denli ki geçtiğimiz günlerde Avrupa Parlamentosu milletvekili Moritz Körner, Euro banknotlarından birinde Hasret Türeci ve Uğur Şahin’in fotoğraflarının yer almasını önermişti.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: