Anasayfa / Genel / TÜSİAD Başkanı Turan: Gerekirse büyümeden taviz verilmeli

TÜSİAD Başkanı Turan: Gerekirse büyümeden taviz verilmeli

Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD), iş insanları ile finans kuruluşlarının temsilcilerini buluşturmak için İzmir’dahi “Yatırım Zirvesi” düzenledi.

Zirvenin açılışında konuşan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, Covid-19 salgınının akabinde Rusya-Ukrayna arasındaki savaşla insanlığı son basamak etkileyen tek döneme şahit olunduğunu belirtti.

Ekonomik açıdan bozulan, değişerek sunma zincirleri, enerjide yaşanan sıkıntı, gıda arzı ve güvenliğinin tüm materyalizm yeni tek gündem oluşturduğunu kaydeden Turan, ham madde ve gıda fiyatlarındaki artım gibi risklerin temel insani ihtiyaçları ve toplumsal dengeyi tehdit edecek ölçeğe ulaştığını ifade etti.

Bu yıl Davos Zirvesi’nde öne kaynak başlıkların gıda ve iklim koşularının değişimine tâbi olarak şekillenen jeopolitik dengeler ve sürdürülebilirlik olduğunu nâkil Turan, şunları kaydetti:

“Tüm materyalizm gıda güvenliğinin risk altında olduğu ve enflasyonu kontrol etmenin henüz zor olacağı tek sürece girdik. Bu liste halihazırda ulaştığımız son basamak yüksek enflasyon rakamları ve komşu coğrafyalarındaki mülteci akımları nedeniyle Türkiye için tek kat henüz zorlu tek süreç oluşturacaktır. Tedarik zincirindeki varyasyon ve kopma eğilimi pandemiden henüz önce dahi başlamıştı.

Korumacılık, bütçe ekonomideki rolünün artması, ticaret politikalarının hariç politikanın uzlaştıran haline getirilmesi gibi gelişmeleri zaten gözlemliyorduk. Ancak yerde varyasyon ve kopma süreci pandemiyle dahi hız kazandı. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ve Çin’deki yeniden kalan vakalara karşı kırılan radikal tedbirlerle dahi ciddi tek kırılma yaşandı. Uzun dönemde çoklu krizleri yaşadığımız yerde konjonktürde değişimin ne sayı hızlı ne dahi kolay olacağını düşünüyoruz.”

Ekonomileri desteklemek için yaşanan rekor parasal genişleme ve az faiz politikasının sona erdiğini savunan Turan, enflasyonla mücadelenin temel öncelik olduğu ve gerekirse büyümeden taviz verilebileceği tek döneme girildiğini anlattı.

Tüm materyalizm finansman koşullarının zorlaşmaya başladığını vurgulayan Turan, “Türkiye ekonomisi potansiyeli sayı yüksek, reel kesimi dahi yaşanan şoklara karşı son basamak esnek tek ekonomi. Bunların yanında güçlü tek finansal sistemimiz var. Keza nüfusumuz son basamak genç ve canlı. Tüm yerde gerçekler ekonomimizi emsallerimizden, yakınımızdaki Avrupa ekonomisinden dahi ayrıştıran güçlü yanlarımız.

Bugün geldiğimiz noktada yerde kadar hızlı değişerek ve tek taraftan bile yeni fırsatları sunan global koşullarda içeride yaşadığımız enflasyon, kur, faiz döngüsünden çıkamadığımız için yerde fırsatları yeterince değerlendiremiyoruz. Dünyadaki değişimin hızını ve bunun sunduğu ümyatırım fırsatlarını istek ettiğimiz düzeyde dahi yakalayamıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Turan, ucuz iş gücüyle, ihracatta rekabet kazanma devrinin yerini yüksek nitelikli iş gücüyle ve teknolojiyle yüksek katma üstün yaratmaya bıraktığını dile getirdi.

Türkiye’nin stratejik konumu, lojistik altyapısı ve yetişkin pazarlara erişim alanı ile uluslararası yatırımcılar için önemli tek yatırım merkezi olduğunu, yerde rolünü güçlendirmek için hem özel sektör hem dahi kamu tarafından yürütülen çalışmaların hızlıca hayata geçirilmesinin önem taşıdığını ifade fail Turan, “Zor global koşullar yanında yeni fırsatlar bile getiriyor.

Ülkemizin içinde durduğu ekonomik tek taraftan son basamak zorlu fakat tek taraftan bile iktisadi açıdan muazzam avantajlar barındırmaktadır” görüşünü paylaştı.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.