Anasayfa / Genel / Türksat 5B uydusu uzaya fırlatıldı

Türksat 5B uydusu uzaya fırlatıldı

Türksat 5B uydusu, SpaceX şirketine ilişkin Falcon 9 roketi ile ABD’nin Florida eyaletinde yer alan Cape Canaveral üsttünden muvaffakiyetle uzaya fırlatıldı. Planlandığı üzere fırlatılma, sabah 06:58 itibariyle gerçekleşti.

5. kuşak uyduların ikincisi olan Türksat 5B’de iki haberleşme ekipmanı yerli olarak üretildi. 42 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek uydu, hareketinden yaklaşık 40-45 dakika sonra birinci sinyalini verecek. Uzayda 5,5 ay yol aldıktan sonra istenen yörüngeye gelerek ülkemize hizmet vermeye başlayacak.

ABD’de fırlatılan uydunun heyecanı, Türkiye’de ise II. Uydu Teknolojileri Haftası kapsamında Türksat Genel Müdürlüğü Gölbaşı Yerleşkesi’nde yaşanıyor. Aktifliği canlı olarak aşağıdaki görüntüden takip etmeniz mümkün.

Türksat 5B uydusu neler getirecek?

Bu sabah Türksat 5B’nin uzaya fırlatılmasıyla bir arada Türkiye’nin faal haberleşme uydu sayısı beşe, toplam uydu sayısı ise sekize ulaşmış oldu. Sabit sınıf uydulara nazaran 20 kat daha fazla kapasite verimliliği sağlayan yeni uydu, Yüksek Verimli Uydu sınıfında bedellendiriliyor.

Türksat 5B, etkin bir biçimde çalışmaya başladıktan sonra Orta Doğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkelerine ilişkin bölgelerde hizmet sağlayacak. Ka-Bant yüküyle toplamda 55 Gbps’den fazla data iletimi gerçekleştirecek.

Ka-Bant data iletimi sayesinde öbür uydularla karşılaştırıldığında, 15 katın üstünde daha fazla bilgi akışı sunacak olan Türksat 5B uydusu; bilhassa de havacılık ve denizcilik kesimlerinde büyük rol oynayacak. Tıpkı vakitte karasal altyapı ile erişilemeyen yerlere ulaşım sağlanarak daha geniş bir internet altyapısı kurulmasına katkıda bulunacak.

4,5 ton fırlatma tartısına sahip Türksat 5B, 15kW güç kapasitesi ve yeni kuşak elektrikli itki sistemine sahip. 35 yıldan fazla ömür biçilen uydu için Türkiye’nin üç vilayetinde yer istasyonu yer alacak. Ankara, İzmir ve Van’da kurulan Ka-Bant yer istasyonları, uydu yörüngeye yerleştikten çabucak sonra hizmete başlayacak.


İlginizi Çekebilir

Kocam eğer kiralamaya devam edersek ‘evsiz’ kalacağımızı söylüyor. Ev mi alacağız?

Sayın MarketWatch, Kocam 68 yaşında ve ben 74 yaşındayım. O yılda 250.000 dolar kazanıyor. Houston …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: