Anasayfa / Genel / Türksat 5B uydusu pazar günü gökyüzü ile buluşacak!

Türksat 5B uydusu pazar günü gökyüzü ile buluşacak!

Türkiye’nin yeni uydusu Türksat 5B, 19 Aralık 2021 tarihinde gökyüzüne yükseliyor. Üretimine Kasım 2017’de başlanan ve Airbus D&S firması tarafından yürütülen yerli uydumuz, 42 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek haberleşme uydusu olarak vazife alacak.

19 Aralık tarihinde uzaya fırlatılacak olan Türksat 5B ile birlikte Türkiye’nin etkin haberleşme uydu sayısı beşe toplam uydu sayısı ise sekize yükselmiş olacak. Sabit sınıf uydulara oranla 20 kat daha fazla kapasite verimliliği sunacak olan 5B uydusu, Yüksek Verimli Uydu sınıfında yer alacak.

Türksat 5B yüksek kapasitede bilgi iletimi sağlayacak

Türksat 5B uydusu, etkin olarak çalışmaya başladığı vakit Orta Doğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkelerine ilişkin bölgelerde hizmet verecek. Geniş kapsama alanının yanı sıra 5B uydusu, Ka-Bant yükü ile toplamda 55 Gbps’den daha fazla data iletimi sağlayacak.

Ka-Bant data iletimi sayesinde başka uydulara oranla 15 kattan daha fazla data akışı sunacak 5B ile havacılık ve denizcilik bölümleri de uzaydaki kapasiteden faydalanabilecek. Bunların yanı sıra Türksat’ın yeni uydusu ile karasal altyapı ile erişilemeyen yerlere ulaşım sağlanacak ve yüksek data kapasitesi ile internet altyapısı kurulabilecek.

15 kW güç kapasitesine sahip Türksat 5B yeni jenerasyon elektrikli itki sistemi barındırıyor. Ek olarak uydunun bu hali ile 4.5 tonluk ağrılığa sahip olduğunu da belirtelim. SpaceX’in Falcon 9 roketi ile fırlatılacak olan uydu Cape Canaveral’da yer alan fırlatma rampasından uzaya gönderilecek.

Ömrünün 35 yıl ve üzerinde olması hedeflenen 5B uydusu için Türkiye’nin üç vilayetinde de yer istasyonu kurma planlarına başlandı. Ankara, İzmir ve Van’da kurulacak olan Ka-Bant yer istasyonları, uydunun yörüngeye yerleşmesi ile birlikte kullanılmaya başlanacak.

Türkiye için tarihe tanıklık edeceğimiz 18-19 Aralık tarihlerinde Uydu Teknolojileri Haftası’nda tüm Türkiye’nin gözü gökyüzünde olacak. Ticari haberleşme uydusu olarak vazifesini uzun yıllar sürdürmesi beklenen Türksat 5B uydusu hakkında daha fazla bilgi almak için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Türksat 5B uydusunun fırlatılması ile birlikte bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Uydu Teknolojileri Haftası’nda, online Idethon ve online atölyeler gerçekleştirilecek. Gerçekleşecek etkinliklerde ayrıyeten çok değerli konuşmacılarda yer alacak.

Tıpkı vakitte aktiflik kapsamında gençlik irtibatının de sürdürüleceği Uzay Teknolojileri Haftası’nda, gençler alanda ağırlanacak ve tecrübe alanlarında keyifli vakit geçirerek konuşmaları salonda dinleyebilecekler. Buna ek olarak fırlatma öncesi alanda kamp ateşi tecrübesi sunulacak.

Aktifliğin web sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıyeten aktifliğin Spotify listesine de buradan erişebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Number of Domestic Investors in Stock Market Reaches 3.3 Million – Last Minute Economy News

November veri from the Central Registry Agency (MKK) revealed that domestic investor interest in Borsa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: