Anasayfa / Genel / Türkiye’yi Ay’a götürecek HİS ile ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı!

Türkiye’yi Ay’a götürecek HİS ile ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı!

Ülkemizin uzay operasyonlarını yürütme maksadı ila 2018’de faaliyete geçen Türkiye Uzay Ajansı (TUA), Ay Araştırma Vazifesi (AYAP – 1) kapsamında uzay aracını taşıyacak Ulusal Hibrit İtki Sistemi (HİS) ile ilgili değerli ayrıntıları paylaştı. İşte ayrıntılar…

Türkiye Uzay Ajansı, HİS ile ilgili yeni ayrıntıları açıkladı

”Hedefimiz uzay liginde de tam bağımsız Türkiye” sloganı ile ülkemizin uzay çalışmalarını sürdüren Türkiye Uzay Ajansı (TUA), Ay Araştırma Vazifesi (AYAP – 1) kapsamında uzay aracını Ay’a taşıyacak Ulusal Hibrit İtki Sistemi (HİS) hakkında yeni bilgileri paylaştı.

Ulusal Hibrit İtki Sistemi (HİS) ile ilgili değerli bileşenleri ve ayrıntıları gözler önüne seren paylaşımda şu sözler kullanıldı;

Ay Araştırma Vazifesi (AYAP – 1) kapsamında uzay aracımızı Ay’a taşıyacak Ulusal Hibrit İtki Sistemimizi daha yakından tanıma vakti… Gayemiz uzay liginde de tam bağımsız Türkiye!

Ulusal Hibrit İtki Sistemi (HİS), DeltaV Uzay Teknolojileri tarafından geliştiriliyor. Sistemin ön tasarım süreci, uçuş ölçekli birinci test prototipi ve uçuş ölçekli yer testlerinin icra edileceği test sistemin üretiminin akabinde tamamlandı.

AYAP-1’in misyon konseptine nazaran kelam konusu uzay aracı öncelikle bir fırlatıcı ile uzaya taşınacak. Akabinde sistem başlatması ve takla sönümleme üzere kademeleri gerçekleştirdikten sonra yörünge testlerini icra edecek. Dünya yörüngesinde yapılan testlerden sonra ise Ay yörüngesine girmek için DeltaV’nin hibrit motoru ateşleme yapacak.

Türkiye Uzay Ajansı

Pekala siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce ülkemizin uzay çalışmaları ne durumda? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: