Anasayfa / Genel / Türkiye’nin yurt dışına gönderdiği yerli hava araçları

Türkiye’nin yurt dışına gönderdiği yerli hava araçları

Türkiye’de üretilen yerli İHA ve SİHA’lar, bilhassa Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra yine gündeme geldi. Hatırlayacak olursanız Baykar Teknoloji’nin ürettiği Bayraktar TB2 insansız hava aracı, Rus askeri konvoylarını vurmuş ve Rusya’yı büyük kayıplara uğratmıştı.

Biz de üretim konusunda ülkemizi gururlandıran yerli hava araçlarına tekrar göz atmak istedik ve sizler için, tıpkı Ukrayna’ya yapıldığı üzere yurtdışına ihracatı yapılan İHA ve SİHA’ları listeledik. Dilerseniz Türkiye’nin yurt dışına gönderdiği hava araçlarına daha yakından bakalım.

Bayraktar TB2

Listemizin birinci sırasında, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile birlikte yine gündem olan Bayraktar TB2 bulunuyor. Baykar Teknoloji tarafından üretilen Bayraktar TB2, bugün Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede kullanılılan bir silahlı insansız hava aracı.

Baykar Teknoloji’yi filosuna katan ülkelerin başında, Azerbaycan bulunuyor. 2020 yılında gerçekleşen Dağlık Karabağ savaşında faal bir formda misyon alan Bayraktar TB2, açıklanan datalara nazaran bu savaşta Ermenistan’ı 1 milyar doları aşkın ziyana uğratmış durumda. Bu SİHA’nın şu anda Katar, Polonya ve Fas üzere toplamda 9 ülke ile ihracat muahedesi bulunuyor.

TUSAŞ Anka (Anka-S)

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş tarafından geliştirilen bir insansız hava aracı olan Anka-S, 7 Aralık 2021 prestijiyle hizmete girmişti. Saatte azamî 217 kilometre sürate çıkabilen bu İHA’nın uçuş mühleti ise 30 saatten fazla.

TUSAŞ Anka-S’in şu anda iki farklı ülke ile muahedesi bulunuyor; Tunus ve Kazakistan. Tunus ile yapılan mutabakatlar sonucu Anka-S’ler çoktan teslim edildi lakin Kazakistan, Anka-S’i filosuna 2023 yılında katacak.

T-129 Atak helikopteri

Kendi sınıfının en aktif taarruz helikopteri olarak nitelendirilen T-129, TUSAŞ ve AgustaWestland tarafından geliştirilen bir taktik keşif helikopteri. T-129, saatte 269 kilometre sürate çıkabiliyor ve azamî 20 bin fitte seyredebiliyor. Lakin bu keşif helikopterinin bu kadar kıymetli olmasının altında yatan sebep yalnızca bunlar değil.

T-129 ses engelleyici, irtibat kesici, kızılötesi baskılayıcıları, balistik yörünge sürece ve frekans sektirici üzere sahip olduğu onlarca bilhassa birçok ülkenin sahip olmak istediği bir hava aracı. T-129 ile ihracat muahedesi bulunan ülkelerin başında Filipinler geliyor. 6 adet T-129 sipariş eden Filipinler’e şu ana kadar 2 adet helikopter teslim edilmiş durumda. Ayrıyeten Pakistan ve Güney Kore de T-129 için talepte bulunan ülkeler ortasında yer alıyor.

Hürkuş-C

Temel eğitim ve hafif taarruz uçağı olarak nitelendirilen Hürkuş-C, tekrar TUSAŞ tarafından geliştirilen ve 2013 yılından beri misyonuna devam eden bir beşerli hava aracı. Saatte 574 kilometre sürate çıkabilen Hürkuş-C, 15 bin fit irtifada toplam 4 saat 15 dakika boyunca havada kalabiliyor.

TUSAŞ’ın Hürkuş’u geliştirmesindeki en büyük emeli, bu hava aracına öncelik vererek F-16 kullanımlarını azaltmak ve münasebetiyle, düşük maliyetle azamî hassasiyette eğitimler gerçekleştirmek. Şu anda Hürkuş’u Türk Silahlı Kuvvetleri dışında kullanan ülkeler ortasında Nijerya bulunuyor.

Türkiye’nin askeri alandaki gücü hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında yahut SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Number of Domestic Investors in Stock Market Reaches 3.3 Million – Last Minute Economy News

November veri from the Central Registry Agency (MKK) revealed that domestic investor interest in Borsa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: