Anasayfa / Genel / Türkiye’nin birinci cep uydusu uzaya gönderiliyor

Türkiye’nin birinci cep uydusu uzaya gönderiliyor

Türkiye’de üretilen birinci cep uydusu (pocketqube) olan Grizu-263A (grizuSAT), SpaceX işbirliği ile uzaya gönderilecek. Türkiye’nin en küçük cep uydusu, gelecek hafta SpaceX Falcon 9 roketi ile uzaya gönderilecek.

Ekip danışmanı Prof. Dr. Bülent Ekmekçi ve Grizu-263 Uzay Kadrosu tarafından 2 yıllık süreçte geliştirilen cep uydusu, küçük boyutları ile dikkat çekiyor. Kompakt dizayna sahip olan uydunun tüm modülleri Grizu-263 grubu tarafından üretildi.

Grizu-263A cep uydusu, 13 Ocak’ta fırlatılacak

250 gram yüke ve 5cm x 5cm x 5cm boyutlara sahip olan küp uydunun üretimi Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Proje, 2018 ve 2019 yıllarında CanSat Competition’da 2 defa Dünya ikincisi olan Grizu-263 Uzay Grubu tarafından başlatıldı. CanSat Competition aktifliği nizamlı olarak NASA, Lockheed Martin, Kratos Space, Praxis Inc ve Siemens üzere kurumların takviyesi ile gerçekleştiriliyor.

Fırlatılacak uydunun 525 kilometre alçak dünya yörüngesinde 4 yıl 8 ay vazife yapması planlanıyor. Grizu-263A cep uydusunun 13 Ocak 2022 TSİ 18:25’de ABD’de yer alan Cape Canaveral (SLC-40) Uzay Üssü’nden fırlatılacağı ayrıntılar ortasında yer alıyor.

Takım, proje kapsamında alçak dünya yörüngesinde (LEO) amatör frekansta çalışan uyduları dinleme kabiliyeti kazanacak. Cep uydusunun uzaya gönderilmesi için Alba Orbital isimli firma aracılığıyla SpaceX ile muahede sağlandı.

Grizu-263A cep uydusunda yerleşik bilgisayar (OBC), elektrik-güç (EPS), haberleşme (COMM) ve pasif manyetik stabilizasyon (PMAC) alt sistemleri olmak üzere 4 alt sistem mevcut. Grup, üretilen cep uydusunun pasif manyetik stabilizasyon sistemi başta olmak üzere tüm alt sistemlerini uzayda test edecek.


İlginizi Çekebilir

GameStop hisseleri gelir kaybının ardından düşüşe geçti ve Ryan Cohen özsermaye yatırımlarına odaklandı

GameStop Corp.’un hisseleri, video oyunu perakendecisinin beklenenden daha iyi bir sonuç elde etmesine rağmen üçüncü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: