Anasayfa / Genel / Türkiye’nin birinci cep uydusu Grizu-263A için geri sayım başladı

Türkiye’nin birinci cep uydusu Grizu-263A için geri sayım başladı

Teknolojinin devasa gelişimi ile bizleri gururlandıran yeni projeler de ortaya çıkmaya başladı. Ülkemizde üretilen birinci cep uydusu (pocketqube) olan Grizu-263A da bunlardan biri. Grup danışmanı Prof. Dr. Bülent Ekmekçi ve Grizu-263 Uzay Ekibi tarafından 2 yıllık süreçte geliştirilen cep uydusu, önümüzdeki saatlerde SpaceX Falcon 9 roketiyle uzaya gönderilecek.

Türkiye’nin birinci cep uydusu Grizu-263A, TSİ 18:25’te yola çıkıyor

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Mühendislik Fakültesi’ndeki Grizu-263 Uzay Grubu tarafından üretilen küp halindeki cep uydusu, 250 gram ağırlığa ve 5cm x 5cm x 5cm boyutlarında. Tıpkı vakitte kelam konusu takımın NASA, Lockheed Martin, Kratos Space, Praxis Inc ve Siemens gibi şirketler ve kurumlar tarafından desteklenen CanSat Competition’da 2018 ve 2019 yıllarında dünya ikincisi olduğunu belirtelim.

Grizu-263A‘nın uzaya çıkmasına saatler kala Türkiye Uzay Ajansı, cep uyduları hakkında bilinmeyen ayrıntıları toplumsal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarla anlattı. Buna nazaran cep uydularının; optik aletler kullanılarak yer müşahedesi yapılması, hassas yörünge belirleme tekniği ile yerçekimi alanı izlenmesi, uzay ortamının yerinden ölçümleri ve gök cisimleri etrafındaki az masraflı keşif araçlarından data alınması üzere fonksiyonları bulunuyor.

Bunun yanı sıra başka uydulara kıyasla üretim ve operasyon maliyetlerinin daha düşük olması nedeni ile tercih edilen cep uyduları, çoklukla eğitim faaliyetlerinde kullanılıyor. Öte yandan hacim ve yük avantajı sayesinde daha büyük uydu vazifelerinin yanında öteki gökcisimlerine yönelik derin uzay vazifelerinde de potansiyel olarak iş yapabiliyor.

Olağan gerek boyutları gerekse üretim gayesi ile başka büyük uydulara kıyasla misyon yükleri kısıtlı ve ömürleri de daha kısa. Fakat tekrar de yetenekleri ile tüm dünyada büyük bir pazar hissesine sahip.

Bu doğrultuda Prof. Dr. Bülent Ekmekçi önderliğinde Grizu-263 Uzay Kadrosu tarafından geliştirilen Grizu-263A, TSİ 18:25’te uzaya fırlatılacak. Son olarak uydunun 525 kilometre alçak dünya yörüngesine pozisyonlandırılması ve 4 yıl 8 ay müddetle misyon yapması planlanıyor.

Pekala siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.