Anasayfa / Genel / Türkiye Uzay Ajansı Lideri, Ay seyahati için tarih verdi!

Türkiye Uzay Ajansı Lideri, Ay seyahati için tarih verdi!

2018 yılında ülkemizin uzay operasyonlarını yürütmek maksadıyla kurulan Türkiye Uzay Ajansı (TUA), faaliyetlerine tüm süratiyle devam ediyor. Önümüzdeki devirlerde uzaya çıkmak, Ay’dan örnek toplamak ve bir uzay üssü kurmak üzere vazifeleri olan kurum, en büyük eksiği olan nitelikli iş gücünü yaratmak için sık sık gençler ile bir ortaya geliyor.

Son olarak Azerbaycan’da üniversite öğrencileriyle bir ortaya gelen Türkiye Uzay Ajansı Lideri Serdar Hüseyin Yıldırım, epeyce kritik açıklamalarda bulundu. Uzay yarışında başka ülkeleri yakalamanın kıymetinden bahseden Yıldırım, bu uğurda para harcamanın gerekli olduğunu söyledi. İşte ayrıntılar…

TUA Lideri Yıldırım, Uzaya yatırım lüks değildir

Bir öğrenci birliği tarafında düzenlenen aktiflikte konuşmacı olarak yer alan Serdar Hüseyin Yıldırım, Ulusal Uzay Programı hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin uzay konusunda çalışmalara geç başladığını söyleyen TUA Lideri, maksatlarının bu açığı kapatmak olduğunu lisana getirdi.

Gelişmiş bütün ülkelerin uzaya yatırım yaptığına vurgu yapan Yıldırım, uzayda güçlü olmayan ülkelerin, dünyada da güçlü olamayacağının altını çizdi. Aktiflikte en çok dikkat çeken açıklama ise “Uzay lüks değil gereksinimdir.” cümlesi oldu.

Ayrıyeten yaptıkları çalışmalardan da kelam eden TUA Lideri, Ay’a gidecek ulusal aracın birinci dizaynının belirli olduğunu açıkladı. Kelam konusu araç, en kısa müddet içerisinde tamamlanacak ve SpaceX, Blue Origin üzere şirketler aracılığı ile en geç 2024 yılına kadar Ay‘a gönderilecek.

Bildiğiniz üzere uzaya çıkmak hayli maliyetli bir durum. Bu iş için milyar dolarlık alt yapı ve yıllar süren çalışma gerekiyor. Bu nedenle hali hazırda bu yatırıma sahip olmayan ülkeler, tahlili çok daha uygun fiyatlı olan özel şirketler ile anlaşmakta buluyor. Epeyce tanınan olan bu yol, periyot dönem NASA tarafından bile kullanılıyor.

Pekala siz bu bahis hakkında neler düşünüyorsunuz? Türkiye, uzay yarışında öteki ülkeleri yakalamayı başarabilecek mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Bu Red Lobster promosyonu çok başarılıydı. Şimdi fiyat artırıldı.

Bazen promosyonlar çok işe yarayabilir. Yüzde 36’sı Thai Union Group TU’ya ait olan Red Lobster’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: