Anasayfa / Genel / Türkiye Uzay Ajansı, Ay programı açıklamasıyla heyecanlandırdı!

Türkiye Uzay Ajansı, Ay programı açıklamasıyla heyecanlandırdı!

Türkiye Uzay Ajansı Ay programı (TUA) ile ilgili yeni bir açıklamada bulundu. Geçtiğimiz yıldan bu yana Ulusal Uzay Programı için çalışan ajans, birinci Ay seyahati için hangi noktada olduklarını ortaya koydu.

Uzay ajansının toplumsal medya hesaplarından yapılan açıklamada, “Ülkemizi uzay liginde hak ettiği noktaya taşıyacak Ulusal Uzay Programı çalışmaları orta vermeden devam ediyor. Ay Araştırma Programı – 1 ile aralıklar her geçen gün daha da kısalıyor, amaçlarımıza yaklaşıyoruz!” tabirleri kullanıldı.

Türkiye Uzay Ajansı, Ay programı hakkında bilgi verdi

Türkiye Uzay Ajansı’nın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda Ay Araştırma Programı – 1 için kritik bir noktaya ulaşıldığı söz edildi. TUA’nın açıklamasına nazaran, Ay çalışmaları için TÜBİTAK Uzay ve Delta V isimli şirket ile iş birliği yapılıyor.

Ay Araştırma Programı’na yönelik geliştirilen uzay aracı için misyon tasarımı, operasyon konsepti, yörünge tasarımı ve misyon tahlillerini tamamladıklarını söyleyen TUA, ayrıyeten ulusal Hibrit İtki Sistemi (HİS) hakkında da bilgi vermeyi ihmal etmedi.

HİS için de koordineli bir çalışmanın devam ettiğini tabir eden TUA, Hibrit İtki Sistemi’nin ön tasarımı, uçuş ölçekli birinci test prototip üretimi ve uçuş ölçekli yer testlerini icra edecek test sisteminin üretimini muvaffakiyetle bitirdiğini açıkladı.

Gözünü uzaya diken ülkemiz, bir mühlet evvel Türkiye Uzay Ajansı isminde bir kurum oluşturarak bu alandaki çalışmalarına başladı. Birinci gayesi uzaya çıkmak ve Ay’dan örnek toplamak olan TUA, şu anda araştırma ve geliştirme kısmıyla uğraşıyor.

TUA ve Ulusal Uzay Programı hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: