Anasayfa / Genel / Türkiye Uzay Ajansı, 5 yıllık kalkınma planını açıkladı

Türkiye Uzay Ajansı, 5 yıllık kalkınma planını açıkladı

Gözünü uzaya diken ülkemiz, bir müddet evvel Türkiye Uzay Ajansı isminde bir kurum oluşturarak bu alandaki çalışmalarına başladı. Birinci amacı uzaya çıkmak ve Ay’dan örnek toplamak olan TUA, şu anda araştırma ve geliştirme kısmıyla uğraşıyor.

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Lideri Serdar Hüseyin Yıldırım, 2022-2026 devrine ait temel unsur ve siyasetleri, orta ve uzun vadeli gayeleri, performans ölçütleri, bunlara ulaşmak için izlenecek stratejiler ile kaynak dağılımlarını içeren Stratejik Plan’ını açıkladı.

Türkiye Uzay Ajansı, gelecek planlarını açıkladı!

Yeni uzay çağının gereklerine uygun halde çalışmalar gerçekleştiren öncü ve önder kurum olma vizyonuyla yola çıkan Türkiye Uzay Ajansı, stratejik planını için 4 maksat ve 13 amaç belirledi. Kurum Bu doğrultuda; sorumluluklar, performans göstergeleri, riskler, stratejiler, maliyet gereksinimi ve gereksinimler hazırladı. Bahisle ilgili bütçe görüşmelerinin ise Kasım ayı içerisinde gerçekleştirmesi bekleniyor.

TUA Lideri Serdar Hüseyin Yıldırım, “2022-2026 Stratejik Planı”nın sunuşunda, Türkiye’nin uzay faaliyetlerinde, haberleşme ve yer müşahede uyduları yoluyla kıymetli kabiliyetler kazanan uzay sanayisi ve sahip olduğu altyapıyla gelecekte kıymetli bir oyuncu olmaya aday durumda bulunduğuna dikkati çekerek şunları söyledi:

“Milli Teknoloji Atılımı doğrultusunda uzay faaliyetlerinde yerliliği ve ulusallığı ön plana alan siyasetimizle belirlenen, Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan, Ulusal Uzay Programı stratejik gayeleri öncelik olarak belirlenmiştir. Üstlendiğimiz misyon çerçevesinde, düzenleme, belgelendirme, kabiliyet kazanımı, iş birlikleri geliştirme, eğitim ve toplumsal sorumluluk faaliyetleriyle uzay ekosistemini geliştirmeyi amaçlıyoruz.”

Pekala siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Türkiye Uzay Ajansı maksatlarında başarılı olabilecek mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: