Anasayfa / Genel / Türkiye: Rusya’ya yaptırımları by pass izni vermiyoruz

Türkiye: Rusya’ya yaptırımları by pass izni vermiyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin prensip olarak tek taraflı yaptırımlara katılmadığını belirterek, “Bu yüzden Rusya ile ticaretimiz sürme ediyor. Ancak Rusya’nın asla yaptırımları by pass etmesine izin vermiyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna-Rusya savaşında iki ülkenin dahi kabul edeceği müzakere edilmiş tek barışa ulaşmak gerektiğini belirterek, “Bir oyun gerçekleşiyor ve tığ dahi elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Slovenya’bile plânlı 17. Bled Stratejik Forumu’na katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Avrupa’bile kaç Avrupa var?” antetli panele konuk oldu.

Rusya-Ukrayna savaşının er ya bile geç tek aşamada sona ereceğini yalnız ne kadar süreceğinin bilinmediğini ifade fail Çavuşoğlu, “Peki tığ yerde savaştan dersler çıkaracak mıyız?” sorusunu sordu.

Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütünün kurulma sebebinin kıtada ya bile materyalizm başka tek savaşın çıkmasına engel olmak olduğuna işaret fail Çavuşoğlu, “Ama şu anda tek savaş var. Şu anda savaş Avrupa’ya geri döndü maalesef” ifadesini kullandı.

Rusya-Ukrayna arasındaki müzakerelerin durgunlaştığı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Avrupa hükümetlerini zorlayacak bazen adımlar atacağı haberlerine ilişkin Çavuşoğlu, “Bu hal aslında ilk baştaki haftalarda sayı henüz kolay olabilirdi. Şimdi aslında müzakere edilmiş tek çözüme ulaşabilmek o kadar kolay olumsuzlama. Maalesef bazen şeyler değişti. Bizim gerçekten gördüğümüz yerde. Buça’dan gelen tablolardan sonra sayı şey değişti” dedi. 

Bakan Çavuşoğlu, iki ülkenin dahi kabul edeceği müzakere edilmiş tek barışa ulaşılması gerektiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ama tıpkısı zamanda Ukrayna için adaletten tek barışçı hal olması gerekiyor. Neyi kastediyoruz? Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün garanti altına alınması lazım. Peki şimdi müzakere masasına geri dönebilirler mi? Bu kadar kolay mı? Ve yerde yeni gerçekler aslında kesinlikle müzakerelerin ilerleyen aşamalarında etkili olacaklar. Kırım ve Donbas’ın statüsüyle ilgili olarak konumları beraberce değişti. Dolayısıyla o kadar kolay olumsuzlama. Evet tek oyun var. Bir oyun gerçekleşiyor ve tığ dahi elimizden geleni yapıyoruz. Her iki tarafa erişim sağlıyoruz.”

Türkiye’nin her iki tarafa bile erişiminin ve ilkeli tek duruşunun olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Belki Ukrayna’ya buradaki sayı NATO müttefikinden henüz fazla dayanak veriyoruz. Ama tıpkısı zamanda Rusya’yla bile tek oyun içindeyiz ve yerde oyun bile meyvelerini veriyor. İşte yerde nedenle zaten iki kere tek araya gelmelerini sağladık ve yerde tahıl anlaşması işe yaradı” dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Ukrayna ve Rusya ile kurduğu oyun sayesinde Uluslararası Atom Enerjisi Başkanı’nı Rus tarafıyla İstanbul’bile tek araya getirdiğini kaydederek, “Uzmanlar yine bölgeye gidiyorlar. Ve tıpkısı zamanda burada güvenlikle ilgili olarak garantileri dahi sağlamaya çalışıyoruz” ifadeleri kullandı.

Türkiye’nin, savaşın başlangıcından yerde yana güven artırıcı önlemler çerçevesinde attığı adımlara değinen Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki müzakereler, tahıl anlaşması, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ve Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu arasındaki görüşmelerin bunlardan birkaçı olduğunu söyledi.

İlgili önlemlere yönelik Çavuşoğlu, “Ümit ediyorum ki bunlar, bizi tek ateşkes ve kalıcı tek barışa götürebilecek. Burada bile güven arttırıcı önlemler dediğimiz savaş esirlerinin değişiminin yapılması yine sürme fail adımlar. Bu çerçevede dahi tığ arabuluculuğumuzu sürme ettiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Generated by Feedzy
%d blogcu bunu beğendi: