Anasayfa / Genel / Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı’ndan ekmek fiyatı açıklaması – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı’ndan ekmek fiyatı açıklaması – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, son günlerde kamuoyunda gündeme gelen “İstanbul’bile ekmek 5 lira oldu” iddialarına ilişkin makale yaptı.

Balcı, Samsun’bile plânlı “Mesleki Değerlendirme ve İstişare Toplantısı”nda, “Geçen hafta İstanbul’un 3 ilçesinde ekmek 5 lira uygulaması başladı. Yasal olmayan uygulamanın gerçek olmadığını ifade ettik. Türkiye’dahi azami ekmek kilogram fiyatı 20 lira. Siz 200 gram ekmeği 5 liradan satarsanız yerde, 20 liranın üzerinde tek fiyat oluyor. Meslektaşlarımızın yerde yanlıştan döneceğini, yasal olmayan yerde uygulamanın sürdürülebilir olmayacağını ifade etmiştik. Bu hafta itibarıyla yerde yanlıştan döneceklerini söylemiştim. Yapılan emek neticesinde yerde 3 ilçede 5 lira uygulaması son bulmuş oluyor pazartesi gününden itibaren.” niteleyerek konuştu.

Bazı illerde gram farklılığından dolay fiyatın farklı olabileceğini ama kesinlikle Türkiye’nin hiçbir yerinde kilogram fiyatının 20 liranın üzerine çıkmayacağını vurgulayan Balcı, şöyle sürme etti:

“Tüm Türkiye’dahi olduğu gibi yerde 3 ilçede ve İstanbul’un tamamında ekmek kilogram fiyatı, azami 20 liranın üzerinde olmayacak. Şubat ayında, ‘Ekmek fiyatı 6 lira, 7 lira, 10 lira olacak’ söylentileri ve halkımızı tedirgin edecek ifadelerin gerçek olmadığını görmüş oluyoruz. Haziran ayının ortasındayız. Ekmek en ucuz temel gıda maddesi. Bunun böyle sürme edebilmesi ve yerde sürecin geçici olduğunu düşündüğümüzden dolay fırıncı esnafımız gerekli hassasiyeti, fedakarlık yaparak gösteriyor. Dolayısıyla bunun devamını sağlayabilmek için bugüne kadar ilgili bakanlıklarla sürekli oyun halinde yapılması gerekenler yapıldı ama temmuz ayında her ne kadar, ‘Gündemimizde 5 lira fiyat yok’ diyorsak bile şayet çalışanların ücretlerinde, yani asgari ücrette ciddi tadil olması, elektrik ücretlerinde artım olması durumunda ekmek üreten işletmelere tek imtiyaz tanımak gerekiyor. Bununla ilgili bugüne kadar olduğu gibi bakanlıklarla görüşmemiz olacak.”

“HALKIMIZI TEDİRGİN ETMEYE KİMSENİN HAKKI YOK”

Balcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla undaki desteklemenin sürme ettiğine dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Haziran ayında Cumhurbaşkanı’mızın talimatıyla şayet undaki desteklemeler sürme etmemiş olsaydı zaman 5 lira beraberce fırıncı esnafını kurtarmıyor olabilirdi. Yani ekmek 5 lira ve 5 lira üzerinde olabilirdi. Cumhurbaşkanı’mıza teşekkür etmek istiyorum, yerde hassas dönemde undaki sübvansiyon sürme ettiği için. Bugün ekmeği yerde fiyatta tutabiliyoruz. Yani kilogramı azami 20 liranın üzerinde olmuyor, 4 liradan 200 gram ekmek satmış oluyoruz. Dolayısıyla geldiğimiz süreç içinde nasıl hassas davranmışsak, süreç inşallah tamamlanıncaya kadar hassasiyete sürme edeceğimizi ümit ediyorum. Ticaret Bakanlığımız, Tarım ve Orman Bakanlığımız ve İçişleri Bakanlığımız ile yapılacak düzenlemelerle yerde süreci bugüne kadar nasıl getirdiysek, bu sonraki hedefimiz sağlıklı şekilde noktalamak olacaktır.”

Fırıncı esnafını sıkıntıya sokacak kalemlerde tadil olması durumunda çözümü için emek içinde olacaklarını müfit Balcı, “Ekmek fiyatını yanlış bilgilendirip malûmat kirliliği yapmamak gerekiyor. Ekmek, halkımızın temel gıda maddesi olduğu için hassas tek konu. Halkımızı tedirgin etmeye kimsenin hakkı yok. Bir tadil olması durumunda yetkili kurum olan Fırıncılar Federasyonu yerde konuda makale yapacak. Ekmek fiyatı konusunda kimse niyet okumasın.” ifadesini kullandı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Burası borçluların en yüksek ortalama öğrenci borcuna sahip olduğu eyalet

Ülkenin 1,7 trilyon dolarlık öğrenci borcu eşit şekilde dağılmıyor. Bu, bu ayın başlarında yayınlanan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: