Anasayfa / Genel / Türk bilim insanından Nükleer Fizik için tarihi adım!

Türk bilim insanından Nükleer Fizik için tarihi adım!

Türk bilim insanı ve Erciyes Üniversitesi Fizik Kısmı öğretim vazifelisi, Parçacık ve Nötrino fizikçisi Dr. Emrah Tıraş, birebir vakitte CERN’deki CMS deneyinde ve Farmilab tarafından geliştirilen ANNIE dedektörü üzerinde çalışıyor. Bugün ise ANNIE’de yaşanan bir gelişme ile gündeme geldi.

Türk bilim insanı Dr. Emrah Tıraş, ANNIE için kıymetli gelişmeyi duyurdu

Beş yılı aşan müddettir ANNIE ve NOvA için nötron simülasyon çalışmaları ve fizik tahlilleri yapan Dr. Emrah Tıraş, bir yandan da CERN’deki CMS deneyi ve dünyadaki başka yüksek güçlü parçacık dedektörleri için dedektör Ar-Ge çalışmaları üzerindeki çalışmalarıyla biliniyor.

Yapılan bu çalışmaların ana odak noktasının ise partikül dedektörleri ve kalorimetreler için bir Ar-Ge programı yürütmek ve ucuz, radyasyona sağlam ve süratli zamanlamalı sintilatörleri araştırmak olduğunu söylüyor.

Bugün ise ANNIE dedektöründeki yeni bir gelişmeyi kendi Twitter hesabı üzerinden paylaşan Tıraş, uzun bir müddettir üzerinde çalıştıkları geniş alanlı piko-saniye foton dedektörlerinin birincisinin ANNIE dedektörüne yerleştirildiğini duyurdu.

Yaptığı paylaşımda ise durumu şu sözlerle aktardı:

Uzun yıllardır üzerinde çalıştığımız Geniş Alanlı Piko-saniye Foton Dedektörlerinin (LAPPD) birincisi ANNIE dedektörüne yerleştirildi:

1) Geniş alanlı (20cm x 20cm)

2) Süratli zamanlaması (<60 piko-saniye)

3) >10^6 yararı (gain)

4) ~25% kuantum randımanı (QE) olan görüntüleme dedektörü.

LAPPD’ler parçacık ve nötrino fiziği alanlarında parçacık etkileşimlerini daha ayrıntılı çalışmamıza ve anlamamıza yardımcı olacak, son yıllarda geliştirilmiş yeni bir teknoloji. Fermilab’daki ANNIE deneyine 5 adet yerleştirip nötrino verisi almayı planlıyoruz.

LAPPD’lerin görüntüleme ve düzgün zamanlama özelliğini kullanarak üst üste binmiş olayları ayırt etmeyi, art plandaki parçacık olaylarını azaltmayı ve yüksek güçlü ışınlardan dedektöre aktarılan toplam enerjiyi daha hassas tespit etmeyi hedefliyoruz.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Bu Red Lobster promosyonu çok başarılıydı. Şimdi fiyat artırıldı.

Bazen promosyonlar çok işe yarayabilir. Yüzde 36’sı Thai Union Group TU’ya ait olan Red Lobster’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: