Anasayfa / Genel / Tüketici hakem heyetine başvuru şartlarında değişiklik

Tüketici hakem heyetine başvuru şartlarında değişiklik

Ticaret Bakanlığı, tüketici hakem heyetleri yönetmeliğini değiştirdi.

1 Ekim’takt itibaren geçerli olacak yeni yönetmelikle, 15 1000 430 liranın altındaki uyuşmazlıklar için başvurulabilen tüketici hakem heyetleri için parasal sınır 30 1000 lira oldu. Böylece henüz fazla sayıda uyuşmazlığın yargıya intikal ettirilmeden çözülmesi için kadem atıldı.

Tüketicilerin hak taharri yollarını kolaylaştırmak için tüketici hakem heyeti namevcut kaymakamlıklara referans yapabilmesine imkan sağlandı.

EK SÜRE 3 AYA DÜŞÜRÜLDÜ

Tüketici hakem heyetlerinin inceleme süresi dahi hızlandırıldı. 6 ağrı içinde karara bağlanan başvurular için tanınan ek süre, 6 aydan 3 aya düşürüldü.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİNE NASIL BAŞVURULUR?

Şahsen veya mahkemelerde vasıtasıyla; elden, posta yoluyla veya elektronik ortamda açınık-Devlet kapısı üzerinden Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS) ile tüketici hakem heyetlerine referans yapılabilir. Tüketici hakem heyetlerine sözlü referans yapılamamaktadır.

HANGİ HEYETLERE BAŞVURU YAPILABİLİR?

Başvurular, tüketicinin yerleşim yerinin durduğu veya tüketici işleminin yapıldığı yerdeki tüketici hakem heyetine yapılabilir.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: