Anasayfa / Genel / TUA’dan gizemli yeşil meteor hakkında açıklama geldi!

TUA’dan gizemli yeşil meteor hakkında açıklama geldi!

Dün gece, uzay meraklıları için hayli hareketli geçti. Türkiye’nin bir çok noktasından gökyüzünde yeşil ışık saçan, hareket halinde bir cisim gözlemlendi. Daha sonra meteor olduğu belirlenen bu cisim, toplumsal medyanın da lisanına düşerek, kısa müddette gündem oldu.

Toplumsal medyadaki bilgi kirliliğinin ve tartışmaların büyümesi üzerine Türkiye Uzay Ajansı açıklama yaptı. Dün gece Türkiye’nin çeşitli noktalarında yeşil ışık saçan bir meteor görüntülenmiştir diyen TUA, bu tabiat olayının nedenini açıkladı. İşte ayrıntılar…

Türkiye Uzay Ajansı, yeşil meteor hakkında açıklama yaptı!

Kurumun yaptığı açıklamada, “Dün gece Türkiye’nin çeşitli noktalarında gökyüzünde yeşil ışık saçan bir meteor görüntülenmiştir.” dendi ve şu tabirlere yer verildi:

Yeşil ışık saçan meteor hakkında açıklama

Gök cisimleri, kimyasal yapıları sebebiyle atmosferde pek çok farklı renkte gözlemlenebilir.
Meteorlar, Dünya atmosferine girdiklerinde çok sayıda hava molekülü ile çarpışırlar.

Bu çarpışmalar, parçacığın dış katmanlarını püskürterek sodyum, demir ve magnezyum atomlarından oluşan bir buhar oluşturur. Meteor rengi, metal atom emisyonlarının mı yoksa hava plazma emisyonlarının mı baskın olduğuna bağlıdır. Birçok meteorun rengine, onlardaki metal atomlarından yayılan ışık, (mavi, yeşil ve sarı) ile havadaki atomlar ve moleküller tarafından yayılan ışık (kırmızı) neden olur.

Metal atomları, sodyum lambalarındaki üzere ışık yayar: Sodyum (Na) atomları turuncu-sarı bir ışık verir, demir (Fe) atomları sarı bir ışık, magnezyum(Mg) yeşil ışık yayar. İyonize kalsiyum (Ca+) atomları, atmosferik nitrojen (N2) ve oksijen atomları (O) molekülleri kırmızı bir ışık verirken mor bir renk tonunda görülebilir.

Mevzuyla ilgili yapılan açıklama insanları bir tık rahatlatsa da İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Çanakkale ve Balıkesir üzere çok sayıda kentte yaşanan küçük çaplı paniğin önüne geçmedi. Pekala siz bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: