Anasayfa / Genel / Total: Kıbrıs açıklarında gaz bulduk

Total: Kıbrıs açıklarında gaz bulduk

Fransız enerji devi TotalEnergies ile İtalyan enerji şirketi Eni’nin oluşturdukları ortaklık Güney Kıbrıs’ın Blok 6 offshore sahasında açtıkları Cronos-1 kuyusunda ciddi tabiî gaz rezervi bulduklarını duyurdular.

Cronos-1 kuyusu Güney Kıbrıs’ın 160 km güneybatısında yer alıyor.

Doğal gaz rezervi keşfini TotalEnergies’in petrol ve gaz aramalarından sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Kevin McLachlan duyurdu.

TotalEnergies ile Eni, Blok 6’bile yeni tek sondaj kuyusu açarak rezervin kesin büyüklüğünü ve yerde sahanın geliştirilmesi için en iyi yöntemi belirlemeye çalışacak.

TotalEnergies ile Eni, Blok 6’bile yüzde 50-50 ortaklar. TotalEnergies’in Blok 11’dahi yüzde 50, Blok 7’dahi yüzde 50, Blok 2’dahi yüzde 20, Blok 3’te yüzde 30, Blok 8’dahi yüzde 40 ve Blok 9’bile yüzde 20 payı bulunuyor.

Rum basınında yer saha habere göre, Rum Enerji Bakanı Natasa Pilidu, Bakanlar Kurulu toplantısının akabinde yaptığı açıklamada, keşfedilen yatağın sözde 6’ncı parselde bağcıklı “Kronos-1” hedefinde bulunduğunu belirtti.

Yatağa ilişkin miktarın 2,5 trilyon fit küp (TCF) olarak tahmin edildiğini söyleyen Pilidu, yeni keşfin, iyi ile mükemmel kalite özelliklerine dahi sahip olduğunu iddia etti.

Haberde, “Tungsten Explorer” sondaj gemisi tarafından 2287 metre su derinliğinde gerçekleştirilen sondajın 260 metrelik saf tabiî gaz kolonunun varlığını ortaya koyduğu bile kaydedildi.

ENI enerji şirketinden yapılan açıklamada, Kronos-1’dahi yapılan keşfin, bölgede henüz fazla potansiyel gaz hacminin geliştirilmesine olanak sağladığı kaydedildi.

TotalEnergies şirketinin Kıdemli Başkan Yardımcısı Kevin McLachlan, Kronos-1’deki keşif kuyusunun, Avrupa’ya ek gaz tedarik kaynakları sağlamanın yanı sıra enerji güvenliğine katkıda bulunmak için az teknik maliyet ve karbon emisyonlu kaynakları keşfetmeye yönelik taharri stratejilerinin etkisinin tek başka örneği olduğunu belirtti.

ENI ve Total konsorsiyumu, Rumların tek yanlı olarak ilan ettiği sözde 6. parselde salgın nedeniyle 2020’dahi erteledikleri sondaj çalışmalarına mayısta yeniden başlamıştı.

RUM TARAFININ TEK TARAFLI ADIMLARI

Doğu Akdeniz’dahi ve özellikle Kıbrıs çevresinde yürütülen petrol ve tabiî gaz aramalarıyla muayyen bölgelerdeki kaynak keşifleri, Akdeniz’açınık komşu ülkelerin enerji sunma güvenliğini yakından ilgilendiriyor.

GKRY, Türkiye’nin itirazlarına rağmen, Ada’nın tek otoritesi gibi davranarak Doğu Akdeniz’dahi 13 parselden oluşan sözde MEB ilan etti. Rum kesimi, yerde sözde MEB sahaları için Eni, Total, Amerikan ExxonMobil gibi uluslararası enerji firmalarına hidrokarbon taharri ve tarh ruhsatları verdi. Bu bile Türkiye ve KKTC ile olan gerginliği artırdı.

Rumların yerde çerçevede Türkiye ve KKTC tarafından tanınmayan üç anlaşması bulunuyor. Mısır’la 2003’te çokluk yetki alanı sınırlandırmasına imza rami GKRY, 2007’dahi Lübnan’la, 2010’bile ise İsrail’le uyuşma yaptı.

GKRY tarafından ilan edilen sözde MEB parsellerinden, Kıbrıs’ın güneybatı açıklarındaki 1, 4, 5, 6, 7 numaralı parsellerin Türk kıta sahanlığı ile 2, 3, 8, 9, 12 ve 13 numaralı parsellerin dahi KKTC’nin hak iddia ettiği alanlarla çakıştığı görülüyor. GKRY, yerde alanlarda Türkiye ve KKTC’ye ilgili hak ve menfaatleri ihlal ediyor.

Bölgede yalnızca sözde 10. ve 11. parsellerde çakışma meydana gelmiyor. Rum kesiminin ilan ettiği sözde 6. parseldeki sondaj sahasının tek bölümünün Türkiye’nin kıta sahanlığının durduğu alana girmesine karşın, İtalyan ENI ve Fransız Total’in görevlendirdiği sondaj gemisi çakışan alanın sayılmazsa bulunuyor.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: