Anasayfa / Genel / Togg’a ÖTV düzenlemesi: Elektrikli araçlardan alınan vergi oranları değişti

Togg’a ÖTV düzenlemesi: Elektrikli araçlardan alınan vergi oranları değişti

Türkiye’nin yerli otomobili Togg’un fiyatına etki edecek yasa teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. 

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş düzenlemeye ilişkin malûmat verdi.

Eltiaş, ÖTV alınmayan elektrikli otomobillerde yüksek fiyatlı vesait dikkate alındığında rekabet zedelendiği için 2021 yılında yerde uygulamaya son verildiğini anımsattı. Elitaş, yerde durumun yerli otomobil üretimini olumsuz etkileyeceğini yerde nedenle ÖTV indirimine gittiklerini belirtti.

Elitaş yeni aranjman ile yerli üretimi alımlı hale getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

30 BİN YERLİ OTOMOBİL

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ ile 2020 yılında imzalanan protokolle 2023 yılında 500 tane C-SUV alımıyla başlamak üzere, toplam 9 1000 500 tane C-SUV, 15 1000 750 C-Sedan ve 4 1000 750 tane C-MPV/VAN alımı planlanmıştır.

Diğer yandan Türkiye’nin yerli ve milli otomobili Togg yollara çıkmaya hazırlanırken, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu DA (EPDK) Togg Akıllı ve Hızlı Şarj Çözümleri Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye şarj zehir işletmeci lisansı verdi.

TOGG’A ŞARJ LİSANSI

Türkiye’nin otomobili Togg 2023 yılında yollara çıkmaya hazırlanırken, elektrikli araçlarla ilgili adımlar bile atılmaya sürme ediliyor.

Elektrikli araçların hayatımıza girmesiyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) bünyesinde kurulan Enerji Dönüşüm Dairesi dahi sektörle ortak icraat yapıyor.

EPDK’nın verdiği şarj altyapısının gelişimi için verilen şarj zehir işletmeci lisansları ile beraberce elektrikli vasıta kullanıcıları araçlarını şarj etmede sorun yaşamayacak.

ŞARJ İSTASYONLARI KURULACAK

Sabah’ın haberine göre, yerde kapsamda EPDK, TOGG Akıllı ve Hızlı Şarj Çözümleri Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye şarj zehir işletmeci lisansı verdi.

Togg’un bile aralarında yer aldığı lisans sahibi şirketler ülkeyi boydan renk şarj istasyonları ile donatacak. Önümüzdeki dönemde sayısı artacak şarj istasyonları ile yerli otomobilimiz Togg karışma sayı elektrikli vasıta hem şehir içinde hem dahi şehir sayılmazsa rahatlıkla seyahat edebilecek.

BENZİN VE DİZELE GÖRE EKONOMİK

Önümüzdeki dönemlerde lisansların artması ile beraberce elektrikli vasıta sahipleri ev, işyeri, istasyonlar, otoparklar gibi sayı noktadan şarj hizmeti alabilecek. Elektrikli araçlarla renksiz ve diesel yakıtlı araçlara nazaran henüz ekonomik tek yolculuk yapılacak.

FİYAT VE GÜÇLERİ PAYLAŞILACAK

EPDK’nın geliştirdiği Serbest Erişim Platformu’nun tamamlanmasıyla TOGG Akıllı ve Hızlı Şarj Çözümleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ile beraberce lisans saha tüm şirketlerin kurdukları ve işlettikleri halka açık şarj istasyonlarının fiyat, konum, güç, ünite gibi bilgileri platform üzerinden elektrikli vasıta sahipleri ile paylaşılacak.

Bu sayede vatandaşlar diledikleri noktaya sorunsuz ve konforlu tek seyahat gerçekleştirecek.

TOGG CEO’SU KARAKAŞ: 1000 HIZLI ŞARJ İSTASYONU

Togg Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Gürcan Karakaş, Türkiye’dahi ihtiyaç duyulan şarj altyapısı için kurdukları Togg Akıllı ve Hızlı Şarj Çözümleri AŞ’nin, Trugo markasıyla 81 ilde 180 kWs üzeri cihazlarla tüm elektrikli vasıta kullanıcılarına kesintisiz tek tecrübe sunacağını bildirdi.

Karakaş, Türkiye’dahi uçtan uca elektrikli araçlarla seyahat etmeyi mümkün kılacak hızlı şarj istasyonları kurma hedefi doğrultusunda EPDK’ye başvurduklarını ve içildikten sonuçlandığını belirtti. Karakaş, “Sektörün lisanslı oyuncuları arasında yer almaktan yetişkin mutluluk duyuyoruz. Bu regülasyonun Türkiye’nin şarj altyapısının gelişimi için sayı kıymetli tek mihenk taşı olduğunu düşünüyoruz. 

Önümüzdeki yıl ortasına kadar 81 ilimizde 600’ün üzerinde noktada, toplam 2 1000 soketi olan 1.000 tane hızlı şarj cihazının kurulumunu yapacağız. Bu öncü pozisyonumuzu önümüzdeki yıllarda yapacağımız yatırımlarla bile sürdürmeye kararlıyız. Hedefimize giden yolda geri sayım başladı. Homologasyon sürecinin tamamlanmasının akabinde 2023 yılının ilk çeyreğinde ilk alık cihazımız C-SUV pazara eski” değerlendirmesinde bulundu. 

BUGÜN SATILSA 908 BİN TL

Açıklanan yeni ÖTV oranı ve matrah limitleri Togg’un satışa sunacağı ilk model C-SUV’un fiyatıyla ilgili dahi önemli ipuçları verdi.

Öyle ki, aracın vergisiz fiyatının maksimum 700 1000 TL olduğu göz önüne alındığında, yerde fiyatın üzerine yüzde 10 ÖTV ve yüzde 18 KDV eklendiğinde 908 1000 TL’lik oldukça avantajlı tek fiyat çıkıyor. Bu rakam bile Togg CEO’su Gürcan Karakaş’ın sık sık vurguladığı “Mevcut içten yanmalı C-SUV’larla rekabetçi tek fiyat olacak” sözlerini doğruluyor.

Öte yandan, ortaya kaynak yerde rakamın günümüz şartlarında hesaplandığı ve Togg C-SUV’un 2023’ün ilk çeyreğinde satışa çıkacağını hatırlatmakta fayda var.

C segmentindeki SUV’un akabinde yine C segmentindeki Sedan ve Hatchback modelleri üretim sırasına girecek. Takip fail yıllarda B-SUV ve C-MPV’nin dahi aileye katılmasıyla tıpkısı DNA’yı taşıyan ve 5 modelden oluşan ürün gamı tamamlanacak.

ÖTV NE KADARDI?

Kabul edilen önergeden önce, motor gücü 85 kW’ı geçmeyen elektrikli otomobillerden yüzde 10 oranında ÖTV alınıyordu.

Motor gücü 85 kW ile 120 kW arasında kalan elektrikli otomobillerden kırılan ÖTV oranı yüzde 25, motor gücü 120 kW’ı geçen elektrikli otomobillerden kırılan ÖTV oranı bile yüzde 60 olarak belirlenmişti.

Bu araçlarda herhangi tek matrah limiti yoktu. Düzenlemeyle beraberce, elektrikli araçlara bile içten yanmalı araçlarda olduğu gibi matrah limitleri gelmiş oldu.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Nike, indirimlerin hafifletilmesi ve maliyetlerin düşmesi sayesinde yılın daha iyi olmasını bekliyor

Rakip koşu ayakkabısı üreticilerinin bu yıl Nike Inc.’i savunmaya alması ve genel talebin zayıf kalmasından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: