Anasayfa / Genel / TİM ve ihracatçı birliklerine yönelik kanun teklifi Meclis’te kabul edildi – Son Dakika Türkiye Haberleri

TİM ve ihracatçı birliklerine yönelik kanun teklifi Meclis’te kabul edildi – Son Dakika Türkiye Haberleri

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile İhracatçı Birliklerinin Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Kanunlaşan düzenlemeye göre, Türkiye’dahi gerçekleştirilen fuarların düzenlendiği iç alanlarda yapılan ilan ve reklamlar vergiden muaf tutulacak.

Hazinenin özel mülkiyetinde bağcıklı serbest bölgelerde üstyapıların kullanımının etkinleştirilmesine katkı sağlanması, süreduran kalmasının önüne geçilmesi ve yeni yatırımcı taleplerinin karşılanabilmesine imkan sağlanacak. Bu kapsamda faaliyet ruhsatı iptal edilen ya bile süresi dolan kiracı kullanıcıların üstyapıda bağcıklı mallarının tahliyesi için 1 aydan rengi 6 aydan fazla olmamak üzere süre verilecek. Bu süre sonunda tahliyesi gerçekleşmeyen mallar idarece tasfiye edilecek.

İhracatçı birliklerinin genel kurullarınca; iflas fail, ölen, ticareti terk fail veya son 5 yılda ihracat yapmayan üyelerin yasal takipte olanlar karışma borçları ve yerde borçların gecikme zamları terkin edilebilecek. Böylece hem mevcut borçlar hem dahi ileride oluşabilecek nitelik mahiyetteki borçlarla ilgili yaşanacak sıkıntıların önüne geçilecek.

Hesap yılı sonunda birliklerin yedek akçelerine aktarılan meblağın Ticaret Bakanlığınca belirlenen tutarı, İhracatı Geliştirme Anonim Şirketinin sermayesine eklenmek üzere sermaye taahhüdü ödemesi olarak aktarılacak. Böylece şirkete ilave gelir sağlanarak sürekli güçlü tek finansal yapı içerisinde olması, kendini yenileyen tek sermaye yapısı oluşturulması, ihracatçılara sürekli ve etkin şekilde hizmet verilmesi amaçlanıyor.

TİM yönetim kurulu, TİM başkanı ve sektörler konseyinin soylu üyeleri arasından 4 yıl için seçtiği üye sayısı 12’takt 15’açınık, ilk toplantısında kendi üyeleri arasından seçtiği başkanvekili sayısı 3’ten 5’açınık çıkarılacak.

İhracatçı birliklerinin ve TİM genel sekreter ve genel sekreter yardımcılıklarına 30 gün içinde tayin yapılmaması halinde Ticaret Bakanlığınca resen tayin yapılabilecek.

İSTANBUL’DAKİ BAZI HAZİNE TAŞINMAZLARI TİM’E TAHSİS EDİLECEK

İstanbul Bahçelievler Yenibosna Mahallesi’nde bağcıklı ve Ticaret Bakanlığına tahsisli yalnız TİM ve birlikler tarafından kullanılan Hazine taşınmazları, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca kuruluş amaçlarında kullanılmak üzere TİM ve birliklere eşsiz olarak tahsis edilecek. Taşınmazların TİM ve birlikler tarafından düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önceki kullanımları için herhangi tek üstün alınmayacak. Tahakkuk ettirilen ecrimisil alacakları hangi aşamada olursa olsun terkin edilecek, tahsil edilmiş ecrimisil bedelleri ise iade edilmeyecek.

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu, belirlediği işletmeler ve kuruluşlar için uygulamada birliği ve sürdürülebilirliğe ilişkin raporlamaların uluslararası alanda geçerliliğini sağlamak için uluslararası standartlarla uyumlu olacak şekilde Türkiye Sürdürülebilirlik Raporlama Standartları’nı belirlemeye ve yayımlamaya yetkili olacak. Belirli alanları yapmak ve teftişetmek üzere kanunla kurulan kurum ve kurullar, Türkiye Sürdürülebilirlik Raporlama Standartları’na uygun olmak şartıyla kendi alanları için geçerli olacak standartlarla ilgili olarak ayrıntıya ilişkin tensikat yapabilecek.

HELAL AKREDİTASYON KURUMUNA YÖNELİK DÜZENLEME

Helal Akreditasyon Kurumu ile İlgili Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun’un kuruluş, görev ve yetkilerini istatistikçi maddesine dahi yeni fıkra eklendi. Buna göre, Türkiye’dahi helal uygunluk kıymetlendirme faaliyeti gönüllülük esasına istinatgâh. Bununla beraberce piyasaya sunma edilecek ve Helal Akreditasyon Kurumunun eşitlik hizmeti verdiği uygunluk kıymetlendirme alanlarına konu ürünlere ve hizmetlere yönelik helal uygunluk değerlendirmesi yapacak kuruluşların Helal Akreditasyon Kurumunca veya Helal Akreditasyon Kurumunun taraf olduğu ikili veya sayı taraflı karşılıklı tanıma anlaşmaları kapsamında başka ülkelerce yetkili kılınmış kurumlarca helal akreditasyonu zorunlu olacak. İhraç edilecek ürünlerin ve hizmetlerin alcu ülke pazarlarının talepleri ve ilgili ülke teknik düzenlemeleri kapsamında yürütülen helal uygunluk kıymetlendirme faaliyetleri hakkında, helal uygunluk değerlendirmesine konu ürün ve hizmetlerin yurt içi piyasaya sunma edilmemesi kaydıyla yerde aranjman uygulanmayacak. Bu aranjman kanun teklifinin yayımı tarihinden 1 yıl sonra yürürlüğe girecek.

Kanun hükümlerine ters olarak helal eşitlik faaliyetinde bağcıklı ve helal eşitlik denetimlerinden geçmeden, akredite statüsü taşımadan helal uygunluk kıymetlendirme faaliyeti yürüten kuruluşlara uygulanacak idari para cezaları bile düzenlendi. Buna göre, Helal Akreditasyon Kurumu ile İlgili Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun’unun kuruluş, görev ve yetkilerini istatistikçi maddesine ters hareket edenlere ve ters olarak akredite olmaksızın helal uygunluk kıymetlendirme hizmeti veren kuruluşlara Helal Akreditasyon Kurumu Yönetim Kurulu tarafından 100 1000 Türk lirasından 1 milyon Türk lirasına kadar idari para cezası uygulanacak. Bu aranjman hükümlerine göre verilen idari yaptırım kararlarına karşı İdari Yargılama Usulü Kanunu hükümlerine göre idari yargı yoluna başvurulabilecek. Bu aranjman kanun teklifinin yayımı tarihinden 1 yıl sonra yürürlüğe girecek.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.