Anasayfa / Genel / Teşvik belgesi kapsamındaki bazı yatırımlara yönelik KDV istisnasının detayları belirlendi

Teşvik belgesi kapsamındaki bazı yatırımlara yönelik KDV istisnasının detayları belirlendi

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca hazırlanan “Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” Resmi Gazete’dahi yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğle 15 Nisan 2022’dahi yayımlanan 7394 sayılı Kanun ile 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun ilgili maddelerinde yapılan tensikat hakkında makale yapılmasının yanı sıra uygulamaya ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Buna göre, ulusal güvenlik kuruluşlarına milli savunma ve iç güvenlik ihtiyaçlarına ilişkin olmak kaydıyla yapılan teslimlere ilişkin istisnada yapılan tadil uyarınca, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ibareleri tebliğ metninden çıkarılarak “İçişleri Bakanlığı” ibaresi tebliğ metnine işlendi.

Ulusal güvenlik kuruluşlarının verdiği istisna belgesi ve onayladığı listede yer saha mal ve hizmetlerin istisna şartlarını taşımadığının tespiti halinde, ziyaa uğratılan vergi ile bu tâbi sıkıntı, faiz ve zamlardan ulusal güvenlik kuruluşları sorumlu olacak.

Çalışma veya oturma izni alarak 6 aydan henüz fazla yurt sayılmazsa yaşayan Türk vatandaşları, Türkiye’dahi yerleşmiş olmayan yabancı uyruklu gerçek kişiler ile kanuni ve iş merkezi Türkiye’dahi olmayan ve tek iş yeri ya bile sürekli temsilci vasıtasıyla Türkiye’dahi kazanç elde etmeyen kurumlara yapılan KDV’takt istisna, konut ve iş yeri satışlarında elde tutma süresinin 1 yıldan 3 yıla çıkarılmasına ilişkin yapılan değişikliğe uygun olarak güncellendi.

İMALAT SANAYİ VE TURİZM ALANINDA YATIRIM TEŞVİK BELGESİ KAPSAMINDAKİ İNŞAAT İŞLERİ

İmalat sanayisi ile turizme yönelik yatırım teşvik belgesi sahibi mükelleflere vesika kapsamındaki inşaat işlerine ilişkin mal teslimleri ve hizmet ifalarına yönelik istisnada yapılan değişikliğe ilişkin dahi aranjman yapıldı.

Buna göre, ilgili Kanun’la, 31 Aralık 2025’açınık kadar uygulanmak üzere, angın inşaat işlerine ilişkin, 1 Mayıs 2022’takt itibaren yapılan teslim ve hizmetler KDV’takt istisna edilmişti.

Bu istisnadan yararlanacak mükelleflerin, imalat sanayisi ile turizme yönelik müdevven tek yatırım teşvik belgesine sahip olması gerekirken yerde belgenin yürürlük tarihinden önce müdevven olması istisna uygulanmasına engel oluşturmayacak.

Öte yandan, inşaat işlerinin yatırım teşvik belgesinde öngörülen yatırıma ilişkin olması, 31 Aralık 2025 tarihini aşmamak kaydıyla yatırım teşvik belgesinde öngörülen süre içinde yapılmış olması ve istisna uygulanacak harcama tutarının inşaat işlerine yönelik yatırım teşvik belgesinde yer saha yatırım tutarını aşmaması gerekecek.

İstisna, münhasıran, söz konusu yatırımlar kapsamındaki inşaat taahhüt işi, nakliye, hafriyat ve benzer inşa işlerini kapsayacak. Yatırımı yapanların yerde inşaat işlerinde kullanılan mal alımları bile yerde kapsamda değerlendirilecek. Dolayısıyla istisna, inşaat işlerine ilişkin olmak koşuluyla hem hizmet hem dahi mal alımlarını içerecek.

Bu yatırımlar kapsamındaki inşaat işlerine üzerine kırılan makine, vasıta-gereç ve tefrişat (yatırım teşvik belgesinde yer alsa da) yerde istisna kapsamında değerlendirilmeyecek.

İstisnadan yararlanmak isteyen yatırım teşvik belgesi sahibi mükellefler, KDV yönünden tâbi oldukları vergi dairesine istisna belgesi örtmek için başvuruda bulunacaklar.

ELEKTRİK MOTORLU TAŞIT ARAÇLARININ GELİŞTİRİLMESİNE YÖNELİK HİZMETLER

İlgili kanun kapsamında teşviklerden yararlanmasına karar verilen ve yerde kapsamda sera etkisi yaratan susturucu gazı salımını tamamen ortadan kaldıracak teknolojilerin geliştirilmesi için münhasıran Türkiye’dahi gerçekleştirdikleri Ar-Ge faaliyetleri sonucunda geliştirdikleri elektrik motorlu taşıt araçlarını Türkiye’dahi imal fail mükellefler için yerde araçların geliştirilmesine yönelik verilen ve yatırım teşvik belgesi kapsamında yer saha mühendislik hizmetleri 31 Aralık 2023 tarihine kadar KDV’takt müstesna tutuldu.

Elektrik motorlu taşıt araçlarının geliştirilmesine yönelik verilen ve yatırım teşvik belgesi kapsamında yer saha mühendislik hizmetleri, belgedeki tutarla sınırlı olarak, istisna kapsamında olacak. Belgede mühendislik hizmetine isabet fail tutarın açık yer almaması halinde söz konusu tutar, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından ayrıca teyit edilecek.

Bu araçların geliştirilmesi ile ilgili başka hizmetler ile mal teslimlerinde istisna uygulanmayacak.

Söz konusu aranjman tam istisna mahiyetinde olacak. İstisnadan yararlanmak isteyen yatırım teşvik belgesi sahibi mükellef, istisna kapsamında temin edeceği mühendislik hizmetine ilişkin KDV yönünden tâbi olduğu vergi dairesine başvuracak.

İstisna uygulanan mühendislik hizmetleri nedeniyle yüklenilen KDV, hizmet ifa edenlerce indirim konusu yapılabilecek. İndirim yoluyla telafi edilemeyen KDV iade edilecek.


NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Citi, ABD borsalarındaki yükselişin genişlemesiyle birlikte S&P 500’ün 2024 yılı sonunda 5.100’e yükselebileceğini söyledi

Citigroup’taki hisse senedi analistlerine göre S&P 500 endeksi, ABD borsasındaki yükselişin genişlemesiyle gelecek yılın sonuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: