Anasayfa / Genel / TESK’ten Bağ-Kur emekli aylıkları için çağrı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

TESK’ten Bağ-Kur emekli aylıkları için çağrı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, Bağ-Kur’lu esnafın en fazla prim gün sayısıyla en az emekli aylığını aldığını, Bağ-Kur emekli aylıklarında memurlara yapılan ek gösterge çiçekçi gibi tek iyileştirme yapılmasına ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Bağ-Kur emekli aylıklarının mevcut koşullarda sayı az kaldığını tamlayan Palandöken, şunları kaydetti:

“SSK’lı çalışanlar 7200 prim gün sayısıyla emekli olurken Bağ-Kur’lu esnaf ve sanatkarlarımız 9 1000 prim gün sayısını bildirge zorunda. Esnafımız hafta sonu demeden, bayram seyran demeden çalışmasına rağmen en az emekli aylığını alıyor.

Yapılan son düzenlemeyle asgari ücret 5 1000 500 liraya çıkarılırken memurlar için dahi 3600 ek gösterge çiçekçi yapıldı. Ancak 3 1000 500 liradan başlayan Bağ-Kur’lu çalışanların emekli aylıkları sayı az.

Toplumda en sayı benzinli kesim olan, dükkanındaki ürünleri satarak geçimini sağlayan Bağ-Kur’lu esnafımız ile çiftçilerin emekli aylıkları asgari ücretin altında kalmamalı.

Sosyal güvenlikteki norm birliğine göre SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı birleştiğine göre emekli aylıkları bile eşitlenmeli. En uzun prim gün sayısını ödeyen Bağ-Kur’luların en az emekli aylığını alması anayasanın eşitlik ilkesine ters.”


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Citi, ABD borsalarındaki yükselişin genişlemesiyle birlikte S&P 500’ün 2024 yılı sonunda 5.100’e yükselebileceğini söyledi

Citigroup’taki hisse senedi analistlerine göre S&P 500 endeksi, ABD borsasındaki yükselişin genişlemesiyle gelecek yılın sonuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: