Anasayfa / Genel / Tehlikeli biyolojik atılım: ABD’den sivrisinek ordusu!

Tehlikeli biyolojik atılım: ABD’den sivrisinek ordusu!

Teknoloji ve bilimin gelişmesiyle birçok alanla olumlu ilerlemeler yaşanıyor. Lakin kimi gelişmeler var ki yeterli üzere görünse de hayli tehlikeli sonuçlar doğurabilecek potansiyele sahip. Bu alanda ismi hayli duyulmuş ülkelerin başında gelen ABD’de düşündürücü bir gelişme yaşandı.

Kaliforniya’da genetiği değiştirilmiş sivrisinekler ordusu özgür bırakılıyor

İngiliz biyoteknoloji şirketi Oxitec, enteresan bir haberle gündeme geldi. Los Angeles Times’ın haberine nazaran ABD hükümeti, dünya nüfusunun yarısını sarı humma, chikungunya ve dang humması üzere ölümcül hastalıkları insanlara yayabilen Aedes aegypti sivrisineklerinden korumak için birtakım teşebbüslerde bulundu.

Bu teşebbüsler doğrultusunda Oxitec ile ortak hareket eden ABD, şirketin enteresan planına onay verdi. İngiliz biyoteknoloji şirketi, bu sivrisineklerin kökünü kurutabilmek için genetiği değiştirilmiş bir öbür sivrisinekler ordusunu hür bırakacak. Lakin öte yandan olay ile ilgili tartışmalar alevlenmeye başladı.

Şirket, biyolojik eserinin büsbütün çevreci olduğunu, daha evvel Brezilya’da denendiğinde yüzde 95 üzere net bir sonuç elde ettiklerini savundu. Lakin bağımsız bilim insanları, uzun vadede yaşanacak aksiliklerden huzursuz. Birçok bilim insanı, deneysel canlıları tabiata salmanın başka canlılara olumsuz tesiri olabileceğini söylüyor.

Bilim insanlarının bir başka telaşı ise, tabiata salınacak sivrisineklerin melez bir biçimde üremesiyle insan hayatı için epeyce tehlikeli yeni melez ırkların oluşması. Harvard Tıp Okulu’ndaki bir biyoetikçi, şirketin daha evvel saldığı sivrisineklerin bulaştırıcı bir hastalığa sebep olmadığını ve makul bir mühlet sonra da yok olduğunu belirtti.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: