Anasayfa / Genel / Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Venezuela’da yatırım açıklaması – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Venezuela’da yatırım açıklaması – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından, yurt sayılmazsa yapılması planlanan tarım ve gıda ürünleri yatırımlarına ilişkin açıklamada bulunuldu.

Açıklamada, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun 7 Haziran’bile Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretin verimli geçtiği belirtilerek, iki ülke arasında 3 başka iş birliği anlaşması imzalandığı anımsatıldı.

Söz konusu anlaşmalardan birinin dahi “Bitki Koruma ve Karantina Alanında İş Birliği Mutabakat Zaptı” olduğu hatırlatılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapılan görüşmeler esnasında ve sonrasında, imza töreninde Maduro’nun Türk yatırımcıları kendi ülkesine yatırım yapmak üzere çağrı ettiğine işaret edildi.

YÜZDE 70’İ YATIRIMCIYA, YÜZDE 30’U VENEZUELA’YA

Açıklamada, Venezuela Üretken Tarım ve Araziler Bakanı Wilman Castro Soteldo’nun Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye “Türk yatırımcıların Venezuela’bile 400 1000 hektar tarımsal alanda yatırım yapabileceklerini” ilettiği naklen şunlar kaydedildi:

“Yapılan teklife göre, Venezuela’bile Türkiye için ayrılan ve ‘Turkish land’ olarak adlandırılan bölgede tarımsal yatırım yapılması ve elde edilecek hasılatın yüzde 70’inin yatırımcıya, geri kalan yüzde 30’luk kısmının bile Venezuela’ya bırakılması ifade edilmiştir. Yatırımcının elde edeceği hasılatın Türkiye’nin ihracatı için dahi kullanılabileceği kaydedilmiştir.”

“TÜRKİYE İHTİYACI RAHATLIKLA KARŞILAYABİLİYOR”

Türkiye’nin sahip olduğu tarım arazisi varlığı ve tarımsal üretimine ilişkin bilgilerin dahi durduğu açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye 23,4 milyon hektar işlenen tarım arazisi varlığı ve her geçen gün kalan tarımsal üretimi sayesinde 85 milyon nüfusunu, yaklaşık 5 milyon geçici koruma statüsündeki sığınmacıyı ve hedeflenen en rengi 50 milyon turistin ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilecek durumdadır. Türkiye tıpkısı zamanda atlas en önemli tarım ve gıda ürünleri ihraç fail ülkeleri arasındadır.”

“YAKLAŞIK 41 ÜLKE BAŞKA ÜLKELERDE ARAZİ KİRALIYOR”

Birçok ülkenin gelecekteki tarım ve gıda ürünü ihtiyaçlarını temin etmek için farklı ülkelerde tarımsal faaliyetlerde durduğu tamlanan açıklamada, Dünya Ticaret Örgütünün raporlarına göre yaklaşık 41 ülkenin başka ülkelerde yerey kiraladığı, 62 ülkenin dahi arazilerini başka ülkelere kiraladığı veya sattığı ifade edildi.

İngiltere’nin başdu Afrika’bile olmak üzere 4,4 milyon hektar yerey kiraladığı kaydedilen açıklamada, şu bilgiler yer öncü:

“ABD’nin tıpkısı yöntemle kiraladığı arazilerin anıtsal 3,7 milyon hektardır. İngiltere’nin kiraladığı arazilerin anıtsal Danimarka’nın yüzölçümüne eşitken, ABD, İsviçre ve Çin’in Moldova boyutlarında kiraladığı tarım arazileri vardır. Afrika’nın en yoksul ülkelerinden Kongo 8,1 milyon, Endonezya 7,1 milyon, Filipinler 5,2 milyon ve Sudan 4,7 milyon hektar yerey kiralamış veya satmıştır.”

“ÜLKELER TÜRKİYE’YE TEKLİFTE BULUNUYOR”

Türkiye’nin tarihi misyonu gereği tarımsal yatırım yaptığı ülkelere sömürgeci tek prensiple yaklaşmadığı, tersine kazan-kazan prensibiyle yaklaştığı vurgulanan açıklamada, şu değerlendirmede bulunuldu:

“Her şeyden önemlisi, tarım ve gıda ürünü yatırımlarına ihtiyaç duyan ülkeler yatırım konusunda Türkiye’ye kendi kendileri teklifte bulunmaktadır. Bu ülkeler Türkiye’nin yerde konudaki tecrübesine ve üretkenliğine sonuna kadar güvenmektedir. Nüfusu 2050’li yıllarda 100 milyonun üzerine sökmek beklenilen Türkiye’nin, 2053 vizyonunun bile tek gereği olarak tarımsal üretimini artırması gerçeküstücülük ve bilimin tek gereğidir. Bundan önce olduğu gibi bu sonra bile Bakanlığımız hem yurt içinde hem dahi yurt sayılmazsa tarımsal alanda yatırım yapan yatırımcılarımızın yanında olmaya sürme edecektir.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.