Anasayfa / Genel / Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan çayır tırtılıyla mücadele talimatı

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan çayır tırtılıyla mücadele talimatı

Tarım ve Orman Bakanlığı, son günlerde ayçiçek tarlalarını istila fail melis tırtıllarına yönelik mücadele başlattı.

Bakanlıkça hazırlanan “Ayçiçeğinde Çayır Tırtılı Zirai Mücadele Teknik Talimatı”nda yer saha bilgilere göre, ergin kelebekler göç fail böcekler olup topluca hareket ediyor. Canlı, yumurtalarını özellikle sirken ve başka yabancı ot yapraklarının abaşo yüzüne bırakıyor. Larvalar, albümin yaprak, tomurcuk ve çiçeklerini yiyerek besleniyor. Dolayısıyla, melis tırtılı ile mücadelede kültürel önlemler yetişkin önem taşıyor. Pupa kokonlarının tek kısmının derine düşmesi ve kelebeklerin toprak yüzüne çıkamaması için sonbaharda tarlaların yoğun sürülmesi gerekiyor.

Öte yandan tek kısım kokonlar toprak yüzünde kalarak kuşlara yem oluyor veya kış soğuklarından olumsuz etkileniyor. Zararlı ile mücadelede ilkbaharda yabancı ot mücadelesi dahi yetişkin önem taşıyor.

İlk olarak yumurtalar yabancı otlara bırakıldığı için yumurta ve larvaların yok edilerek, kültür bitkilerinde zarar oluşturmasının önlenmesi gerekiyor.

Ayrıca kültür bitkilerinde yabancı ot mücadelesinin sürdürülmesi tıpkısı faydayı sağlıyor. Yonca, tirfil, üçgül gibi yem bitkilerinin erken biçilmesi popülasyonun azaltılması yönü önemli tek yöntem olarak öne çıkıyor.

İlk baharda diskaro ile toprak işlemesi yapılması, ekimin dahi erken olması gerekiyor.

Talimatlar arasında, kimyasal mücadele için ise tarlada köşegenler doğrultusunda zikzak yürünmesi, her 25-30 metrede tek olmak üzere metrekarede 10 larva saptandığında mücadeleye başlanması bile yer alıyor.

Mücadelenin en geç üçüncü devre larvalara karşı yapılması gerekiyor.

TRAKYA’DAKİ ÇALIŞMALAR

Türkiye’dahi yağlık birleşikgillerden ekim alanı 8 milyon 113 1000 dekar ve üretim 2 milyon 215 1000 civarında bulunuyor.

Trakya Bölgesi’nde ayçiçeğinde melis tırtılı zararı ile ilgili TAGEM’açınık tâbi Trakya Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürlüğü ile il tarım ve orman müdürlükleri koordineli icraat yürütüyor.

Bu çerçevede temmuz başında melis tırtılı erginleri, geçmiş yıllara oranla hiç olmadığı kadar yoğun şekilde görülmeye başlandı. Öte yandan ergin bireylerin yoğun olduğu her yerde zarar tespit edilmedi.

Edirne’dahi toplam ekili saha 1 milyon 73 1000 508 dekar ve üretimi yaklaşık 285 1000 ton seviyesinde bulunuyor. İlin, ekim kadastro yaklaşık 700 1000 dekarına karşılık gelen Uzunköprü, Meriç, Keşan, Enez ve İpsala ilçelerinde melis tırtılı zararı görüldü.

Söz konusu alanın yüzde 10-15’inde zararlı tespit edildi ve buralar yer aletleri ve drone’lar ile ilaçlandı. Zarar akıllandırma özellikle geç ekilişlerde henüz yoğun fark edildi.

KIRKLARELİ’NDE YÜZDE 50’LİK ALAN İLAÇLANDI

Kırklareli’nde dahi birleşikgillerden ekiliş alanı 911 1000 619 dekar olup üretim yaklaşık 226 1000 ton civarında bulunuyor.

Merkez, Lüleburgaz, Babaeski, Pınarhisar, Kofçaz, Vize, Pehlivanköy ilçelerinde geç ekilen ve yabancı ot mücadelesinde muvaffakiyetli olamayan köylerde, ağırlıklı birleşikgillerden olmak üzere, mısır yonca gibi ürünlerde toplam 900 1000 dekar alanda, yaklaşık 200 1000 dekarlık tek kesimin 150 1000 dekarlık kısmında ekonomik zarar eşiğinin üzerinde zarar oldu.

Zararlıyla mücadele çalışmaları sonrasında halen toplam alanın yüzde 50’si ilaçlanırken kalan alanda ilaçlama çalışmaları sürme ediyor.

DRONE’LAR İŞ BAŞINDA

İstanbul’bile ise toplam ekili saha 181 1000 dekar olup 49 1000 ton civarında üretim gerçekleştiriliyor.

Zararlı, yoğun olarak Çatalca başdu olmak üzere Silivri, Arnavutköy ve Büyükçekmece ilçelerinde yaklaşık 20 1000 dekar alanda görülürken, (toplam ekilişin yaklaşık yüzde 10’u) yer aletleri ve drone’lar mücadele ediliyor. İstanbul ilinde 3 drone etkin olarak çalışıyor.

Tekirdağ’bile bile birleşikgillerden ekili toplam alanı yaklaşık 1 milyon 663 1000 dekar iken üretim yaklaşık 399 1000 ton civarında belirlendi. Yer aletleri ve drone’larla mücadele sürme ediyor.

Zararlı, yoğun olarak Süleymanpaşa Bıyıkali, Banarlı, Karacaklavuz, Ortaca, Karahalil beldelerinde yaklaşık 40 1000 dekar alanda tespit edildi.

Genellikle sirken yabancı otunun (hıştır) mücadelesinin yapılmadığı tarlalarda veya yerde otun durduğu tarla sınırlarında yoğun bulaşıklık görüldü. Mücadele kapsamında 18 drone çalışıyor.

Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü dahi söz konusu ilde zararlı tespit edildiğini bildirdi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Citi, ABD borsalarındaki yükselişin genişlemesiyle birlikte S&P 500’ün 2024 yılı sonunda 5.100’e yükselebileceğini söyledi

Citigroup’taki hisse senedi analistlerine göre S&P 500 endeksi, ABD borsasındaki yükselişin genişlemesiyle gelecek yılın sonuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: