Anasayfa / Genel / Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan buğday ithalatı açıklaması – Son Dakika Türkiye Haberleri

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan buğday ithalatı açıklaması – Son Dakika Türkiye Haberleri

Bakanlığın, Twitter hesabından yapılan tanımlamaya göre, Türkiye’ye buğday ithalatında yapılan yosun sağlığı kontrolleri, 5996 Sayılı Kanun ile yerde kanuna tâbi hazırlanan Bitki Sağlığı Yönetmeliğince yapılıyor.

Hint sürmesi (Tilletia indica) hastalığı olan buğdayların, ülkeye girişine izin verilmiyor. Buğday ithalatında geldiği ülke ve menşeine bakılmaksızın, yüzde 100 tahlil yapılarak Hint sürmesi hastalığından ari ürün olması durumunda ülkeye girişine müsaade ediliyor. Bu uygulama sadece Hindistan olumsuzlama tüm ülkelerden gelen buğday ithalatında bile yapılıyor.

Buğday ithalatında, Hint sürmesi hastalığı için tahlil yapılacağı ve söz konusu ürünlerin ülkeye girişine izin verilmeyeceği, 2020 ve 2021 yıllarında tüm ülkelerin Uluslararası Bitki Koruma Sözleşmesi (IPPC) temas noktalarına elektronik posta vasıtasıyla bilgilendirme yapıldığı hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu hâl hem ülkelerin resmi yetkilileri hem dahi ithalat ve ihracat yapan özel sektör tarafından bilindiğinden dolay Hint sürmesi hastalığı olan ülkelerden ithalat başvuruları yapılmamaktadır. Herhangi tek ithalat teşebbüsü olması durumunda bile sınır kontrollerinde yapılan analizler ile tespit edilerek girişlerine izin verilmemektedir. Hindistan menşeili buğday ithalatı için sosyal medyada yer saha söz konusu firma tarafından, ithalat başvurusu yapılmış olup, tahlil işlemleri yapılmıştır. Analiz raporu sonucuna göre, buğdayda Hint sürmesi hastalığı tespit edilmiştir.”

“HASTALIKLI BUĞDAYIN YURDA GİRİŞİNE İZİN VERİLMEDİ”

Bitki Sağlığı Yönetmeliği’nin, “Ülkeye girişi yapılmak istenen yosun ve nebatî ürünler ile başka maddelerin, yosun sağlığı yönünden tehlikeli ve zararlı olduğunun tespiti halinde, yükümlüsü tarafından birden yurt dışı edilir” hükmü gereği ilgili gümrük müdürlüğüne ve firmaya, ithalatın uygun olmadığının yazıyla bildirildiği vurgulanan makale, şöyle sürme etti:

“Hint sürmesi hastalığı olması nedeniyle buğdayın yurda girişine izin verilmemiştir. Türkiye Hindistan’dan buğday ithalatı yapmamaktadır. Sosyal medyada ‘İthalat Belgesi’ niteleyerek paylaşılan vesika ‘Bitki Sağlığı Belgesi’dir. Konu hassasiyetiyle, tüm birimlerimiz tarafından takip edilmektedir. Bakanlığımız, halkımızın sağlığını korumak için gerekli eksiksiz adımları titizlikle atmakta ve sağlıksız ürünlerin ülkemize girişine izin vermemektedir.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

GameStop hisseleri gelir kaybının ardından düşüşe geçti ve Ryan Cohen özsermaye yatırımlarına odaklandı

GameStop Corp.’un hisseleri, video oyunu perakendecisinin beklenenden daha iyi bir sonuç elde etmesine rağmen üçüncü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: