Anasayfa / Genel / Tarihte bir birinci: Sivil astronotlar Memleketler arası Uzay İstasyonu’na ulaştı!

Tarihte bir birinci: Sivil astronotlar Memleketler arası Uzay İstasyonu’na ulaştı!

NASA, uzay turizm projesi kapsamında tarihte birinci olacak biçimde 4 kişilik bir grubu ISS’e (Uluslararası Uzay İstasyonu’na) gönderdi. Fırlatma daha evvel çeşitli sebeplerle 5 kez ertelenmiş olmasına karşın dün başarılı bir formda gerçekleşti. Falcon 9 roketi Crew Dragon uzay aracından ayrıldıktan sonra 5. defa yere sağlam bir formda inmeyi başardı. 20 saatlik seyahatin akabinde ise sivil astronotlar gayesine muvaffakiyetle kenetlendi.

NASA’nın Ax-1 uzay turizm projesi muvaffakiyete ulaştı: Sivil astronotlar ISS’e adım attı!

Uzay turizm projelerine gösterilen ilgi her geçen gün artıyor. Bu dalın kapısını birinci açan ise 2001 yılında milyarder iş adamı Dennis Titov’u uzaya gönderen Rusya oldu. Hatta son olarak geçtiğimiz yıl bir sinema takımının ISS içerisinde çeşitli çekimler yaptığı biliniyor.

Akabinde Rusya, 2024 yılı itibariyle üretim çizgisinden çıkacak 2 yeni Soyuz MS aracıyla bölümü tekelleştirmeye yönelik gayretlerini kamuoyuyla paylaştı. Ama ABD tarafı da -özellikle de NASA ve Jeff Bezos‘un Blue Origin’i- bu hususta epeyce argümanlı. Çünkü kimi olumsuz sebeplerle geçtiğimiz haftalarda 5 sefer ertelenmiş olsa da Ax-1 (Axiom birinci fırlatma) vazifesi dün muvaffakiyetle gerçekleşti.

Jeff Bezos’un Blue Origin isimli havacılık ve uzay araştırma şirketi tarafından düzenlenen -içlerinde Bezos ve Star Trek sinemalarında Kaptan Kirk‘ü canlandıran William Shatner‘ın da bulunduğu- sivil yolculardan oluşan ve Karman Hattı’nı bir kaç dakikalığına geçen başarılı fırlatma ABD tarafında yapılacakların sırf başlangıcıydı.

Sivil astronotlar, Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX’in artık dalın en sağlamı haline gelen Falcon 9 roketi ile birlikte atmosferi aştı. Akabinde tekrar SpaceX üretimi olan Crew Dragon uzay aracıyla 20 saat seyahat ederek Milletlerarası Uzay Üssüne vararak başarılı bir formda kenetlendiler. Bezos’un birebir maaliyetli vazifesinin tersine bir kaç dakika değil, önümüzdeki 1 hafta boyunca uzayda kalacaklar.

Teksas merkezli Axiom Space tarafından düzenlenen Ax-1 misyonunun 4 kişilik özel astronot vazife gücünü ise Kanadalı yatırımcı ve hayırsever Mark Pathy, Amerikalı teşebbüsçü Larry Connor, eski İsrail Hava Kuvvetleri pilotu Eytan Stibbe ve eski bir NASA misyon kumandanı Michael López-Alegría oluşturuyor.

Axiom-1 misyonu kapsamında yapılan fırlatmayı aşağıdaki link üzerinden izleyebilirsiniz.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Günün öne çıkan haberleri (6 Ekim 2022)

60 saniyede günün öne çıkanlarına göz şah… Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: