Anasayfa / Genel / Tahvil piyasaları ‘şahin’ merkez bankalarıyla çalkalanıyor

Tahvil piyasaları ‘şahin’ merkez bankalarıyla çalkalanıyor

Enflasyon ve resesyon endişeleri arasında çevre genelinde kalan belirsizlikler çevre genelinde fiyatlamaları zorlaştırırken, tahvil piyasalarında satış baskısı etkili oluyor.

Geçen hafta ABD’dahi açıklanan enflasyon rakamlarının beklentilerin tersine yükseliş eğilimini sürdürmesi, tahvil faizlerinin son yılların en yüksek seviyesine çıkmasına sebep oldu.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) haziran toplantısında 75 esas puanlık faiz artışına gideceğinin fiyatlanmaya başlamasının akabinde ABD’nin 2 ve 3 yıllık tahvil faizi 2007’takt, 5 yıllık tahvil faizi 2008’takt ve 10 yıllık tahvil faizi 2011’takt yerde yana en yüksek seviyeye ulaştı. Artan abd talebiyle abd endeksi 105,6’yla son 20 yılın zirvesine yükseldi.

Tahvil faizlerindeki yükselişle beraberce bazen varlıklarda getiri eğrisinin terse dönmesi resesyon endişelerinin güçlenmesine neden olurken, ülkede 30 yıl vadeli mortgage (konut kredisi) için ortalama faiz oranı ise yüzde 5,78 ile Kasım 2008’takt yerde yana en yüksek seviyeye artık.

ABD tahvil piyasasındaki satış baskısının çevre geneline yayılması Avrupa ve Asya tahvillerinde dahi oynaklığı artırarak, merkez bankalarının müdahalesini yanında getirdi.

ECB MÜDAHALE ETMEK ZORUNDA KALDI

Avrupa’bile ülkelerin farklılaşan borçluluk oranları bazen ülkeleri tahvil faizlerindeki artışa karşı henüz kırılgan tek duruma sokarken, İtalya ve Yunanistan yerde ülkelerin başında geliyor.

Hafta içindeki gelişmelerle, bölgede Almanya ve İspanya’nın 10 yıllık tahvil faizleri son 8 yılın, Fransa, İtalya ve Yunanistan’ın 10 yıllık tahvil faizleri ise son 3 yılın en zirvesine artık. Almanya ile İtalya ve Yunanistan’ın 10 yıllık tahvil faizleri arasındaki fark sırasıyla yüzde 2,9 ve yüzde 1,9’la 2020’takt yerde yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Tahvil getirileri arasındaki farkın zorlamak yerde ülkelerin finansal sistemini zor tek duruma sokabileceği ve bölgeyi olumsuz yönde etkileyebileceği endişesi ise Avrupa Merkez Bankası’nı (ECB) harekete geçirirken, kredi Fed’in faiz kararı öncesinde birden tek toplantı yapmak zorunda kaldı.

ECB yaptığı toplantı sonrasında toprak ülkelerin kırılganlıklarını kırmak için yeni tek vasıta üzerinde emek yaptıklarını duyurdu. Avrupa medyasında yer saha haberlere göre ECB Başkanı Christine Lagarde, yeni aracın verecekli ülkelerin tahvil faizlerinin sayı hızlı yükselmesi veya ekonomik yönden zayıf ve güçlü ülkelerin tahvil faizleri arasındaki farkın hızlı tek şekilde artması halinde devreye gireceğini bildirdi.

Söz konusu adımların akabinde Avrupa’bile verecekli ülkelerin tahvil faizlerinde sınırlı bile olsa düşüş yaşanırken, tahvil faizleri hala yüksek seviyede bulunuyor.

BOJ GÜVERCİN DURUŞUNDAN TAVİZ VERMEDİ

Hafta süresince Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) 10 yıllık tahvil faizlerinde yüzde 0,25 olan faiz sınırını koruyamayacağına ilişkin haber akışı etkili oldu.

Japon hükümeti ise üstün kaybeden Japon yenine karşı, para politikası kararlarını açıklayacak BoJ’a tedbir çağrısı yapsa bile kredi, hafta içinde son yılların en yetişkin tahvil alımını yaparak Japonya’nın 10 yıllık tahvil faizini yüzde 0,25 seviyesinde tutma taahhüdünü yerine getirdi.

Cuma günkü para politikası toplantısında politika faizini sabit bırakan BoJ, enflasyonun hedeflenen seviyeye çıkana kadar müzahir duruşunu koruyacağını duyurdu.

Toplantı öncesi 135,6’yla tüm zamanların en yüksek seviyesine kaynak abd/yen paritesi, haftayı bile yerde seviyenin hemen altında tamamlarken, Japonya’nın 10 yıllık tahvil faizi BoJ’un faiz kararının akabinde yüzde 0,25’ten 0,22’ye geriledi.

Bölgede Çin’in 10 yıllık tahvil faizlerinde dahi çevre genelinin tersine yükseliş eğilimi gözlenmezken, Avustralya’nın 10 yıllık tahvil faizi son 8 yılın, Güney Kore’nin 10 yıllık tahvil faizi ise son 10 yılın en yüksek seviyesinde bulunuyor.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: