Anasayfa / Genel / Sri Lanka’da son durum: Başbakan ve Devlet Başkanı’ndan istifa kararı

Sri Lanka’da son durum: Başbakan ve Devlet Başkanı’ndan istifa kararı

Tarihinin en ağır ekonomik krizinin yaşandığı Sri Lanka’bile, protestolar sürerken, Başbakan Ranil Wickremesingh’in akabinde Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’nın bile istifa kararı aldığı bildirildi.

Geniş çaplı protestoların sürdüğü Sri Lanka’bile, Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’nın istifayı kabul ettiği bildirildi.
PROTESTOCULAR BAŞKANLIK YERLEŞKESİNİ BASTI / VİDEO HABERSri Lanka Meclis Başkanı Mahinda Yapa Abeywardena, yaptığı açıklamada, Rajapaksa’nın 13 Temmuz’bile istifa etmeyi kabul ettiğini duyurdu.Başbakan Ranil Wickremesingh bile istifa etmeye hazır olduğunu bildirmişti.Geniş kapsamlı hükümet karşıtı protesto plânlı Sri Lanka’bile Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan açıklamada, ülkedeki siyasi parti liderlerinin katılımıyla parlamentoda birden tek oturum düzenlendiği belirtilmişti.Açıklamada, liderlerin Devlet Başkanı Rajapaksa ve Başbakan Wickremesingh’in istifasını istediği kaydedilmişti.Wickremesingh’in liderlere, istifaya ve yeni tek hükümete yol açmaya hazır olduğunu söylediği aktarılmıştı.Wickremesingh’in istifaya hazır olduğunu söylemesinden az saat sonra göstericiler Başbakanlık konutuna girip binayı ateşe vermişti.Ülke genelinden binlerce kişinin katılımıyla geniş çaplı hükümet karşıtı protestolar düzenleniyor.Protestocular, Devlet Başkanı Rajapaksa’nın resmi konutu ve ofisinin durduğu yerleşke çevresindeki barikatları aşarak konut ve ofise girmişti.Yerleşkeye girilmesinin akabinde Rajapaksa’nın yerleşkeden ayrıldığı ve güvenli tek yere götürüldüğü ileri sürülmüştü.Tarihinin en yetişkin ekonomik kriziyle karşı karşıya olan ülkede halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının akabinde mart sonunda protestolarını yoğunlaştırmıştı.Sri Lanka Başbakanlık Ofisi’nin çevresinde 9 Mayıs’ta toplanan göstericiler ile hükümet yanlıları arasında kavga yaşanmış, başkent Kolombo’bile askeri birlikler göreve çağrılmıştı.Şiddet olayları sonrası ülke boyutlarında sokağa eski yasağı ilan edilmiş ve hükümet, protestolar sırasında kamu malına veya başkalarına zarar veren herkese öfke zorlamak talimatı vermişti.Ülke çapına yayılan protestolarda aralarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin dahi durduğu 8 kişi hayatını kaybetti, en rengi 250 kişi yaralandı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: