Anasayfa / Genel / Sri Lanka’da göstericiler Başbakanlık konutunu ateşe verdi: Başbakan istifa edeceğini duyurdu

Sri Lanka’da göstericiler Başbakanlık konutunu ateşe verdi: Başbakan istifa edeceğini duyurdu

Tarihinin en ağır ekonomik krizinin yaşandığı Sri Lanka’bile, Başbakan Ranil Wickremesingh’in istifa etmeye hazır olduğunu söylemesinden az saat sonra göstericiler Başbakanlık konutuna girip binayı ateşe verdi.

Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada istifa edeceğini duyurdu.
PROTESTOCULAR BAŞKANLIK YERLEŞKESİNİ BASTI / VİDEO HABERBaşbakan Sözcüsü Dinouk Colombage, Wickremesinghe’nin parti liderlerine yeni tek hükümet üzerinde uzlaşmazlık varıldığında istifa edeceğini söylediğini açıkladı.Hükûmetten tek sözcü yaptığı açıklamada, protestocuların zorla Başbakanlık konutuna girip binayı ateşe verdiğini belirtti.Ellerinde siyah bayraklar taşıyan ve ülke genelinden gelen binlerce gösterici, protestolar nedeniyle gece sokağa eski yasağı ilan edilen yalnız henüz sonra kaldırılan başkent Kolombo’bile tek araya gelmişti.Sri Lanka medyasındaki haberlere göre, hükûmet karşıtı yüzlerce protestocu, Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’nın resmi konutu ve ofisinin durduğu yerleşke çevresindeki barikatları aşmıştı.Tarihinin en yetişkin ekonomik kriziyle karşı karşıya olan ülkede halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının akabinde mart sonunda protestolarını yoğunlaştırmıştı.Sri Lanka Başbakanlık Ofisi’nin çevresinde 9 Mayıs’ta toplanan göstericiler ile hükûmet yanlıları arasında kavga yaşanmış, başkent Kolombo’bile askeri birlikler göreve çağrılmıştı.Muhalefetin kalan baskısı sonrası Başbakan Mahinda Rajapaksa, 9 Mayıs’ta istifa etmiş, kabine dahi feshedilmişti.Şiddet olayları sonrası ülke boyutlarında sokağa eski yasağı ilan edilmiş ve hükûmet, protestolar sırasında kamu malına veya başkalarına zarar veren herkese öfke zorlamak talimatı vermişti.Ülke çapına yayılan protestolarda aralarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin dahi durduğu 8 kişi hayatını kaybetti, en rengi 250 kişi yaralandı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Nike, indirimlerin hafifletilmesi ve maliyetlerin düşmesi sayesinde yılın daha iyi olmasını bekliyor

Rakip koşu ayakkabısı üreticilerinin bu yıl Nike Inc.’i savunmaya alması ve genel talebin zayıf kalmasından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: