Anasayfa / Genel / Sri Lanka’da Devlet Başkanı Rajapaksa ülkeyi terk etti – Son Dakika Dünya Haberleri

Sri Lanka’da Devlet Başkanı Rajapaksa ülkeyi terk etti – Son Dakika Dünya Haberleri

BBC’nin haberine göre, Sri Lanka Devlet Başkanı Rajapaksa ülkeden ayrıldı.

Rajapaksa’nın yanı sıra kardeşi eski Maliye Bakanı Basil Rajapaksa’nın bile ülkeyi terk ettiği bildirildi.

Sri Lanka’bile göstericiler, 9 Temmuz’bile Başbakanlık konutuna girip binayı ateşe vermişti.

Protestocular, Devlet Başkanı Rajapaksa’nın resmi konutu ve ofisinin durduğu yerleşke çevresindeki barikatları aşarak konut ve ofise girmişti.

Yerleşkeye girilmesinin akabinde Rajapaksa’nın oradan ayrıldığı ve güvenli tek yere götürüldüğü ileri sürülmüştü.

Devlet Başkanı Rajapaksa’nın 13 Temmuz’bile istifayı kabul ettiği bildirilmişti.

SRİ LANKA’DAKİ DURUM

Sri Lanka’bile halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının akabinde mart sonunda protestolarını yoğunlaştırmıştı.

Sri Lanka Başbakanlık Ofisi’nin çevresinde 9 Mayıs’ta toplanan göstericiler ile hükûmet yanlıları arasında kavga yaşanmış, başkent Kolombo’bile askeri birlikler göreve çağrılmıştı.

Şiddet olayları sonrası ülke boyutlarında sokağa eski yasağı ilan edilmiş ve hükûmet, protestolar sırasında kamu malına veya başkalarına zarar veren herkese öfke zorlamak talimatını vermişti.

Ülke çapına yayılan protestolarda aralarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin dahi durduğu 8 kişi hayatını kaybetti, en rengi 250 kişi yaralandı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Citi, ABD borsalarındaki yükselişin genişlemesiyle birlikte S&P 500’ün 2024 yılı sonunda 5.100’e yükselebileceğini söyledi

Citigroup’taki hisse senedi analistlerine göre S&P 500 endeksi, ABD borsasındaki yükselişin genişlemesiyle gelecek yılın sonuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: