Anasayfa / Genel / SpaceX’ten ISS’e fırlatılan Crew Dragon için şaşırtan karar!

SpaceX’ten ISS’e fırlatılan Crew Dragon için şaşırtan karar!

SpaceX, astronotları Milletlerarası Uzay İstasyonu’na (ISS) götüren Crew Dragon aracını daha fazla üretmeyeceğini duyurdu. Dört adet uzay kapsülüne sahip olduğunu söyleyen SpaceX, filo sayısının daha fazla arttırılmayacağını aktardı.

Uzay şirketinin en büyük projesi olan ve insanları Mars’a taşıyacak Starship’e daha fazla kaynak ayırmak isteyen SpaceX, Crew Dragon kapsülünü üretmeyi bırakacağını açıkladı. Fakat SpaceX Lideri Gwynne Shotwell, gerekirse yedek modüllerin hazır olmaya devam edeceğini belirtti.

SpaceX, Crew Dragon kapsülünü iptal etti

Milletlerarası Uzay İstasyonu fırlatışlarının vazgeçilmezi aracı Crew Dragon, halihazırda dört farklı varyasyona sahip. Lakin Crew Dragon, her uçuşundan sonra yenileme sürecinden geçmek zorunda. Yani Dragonland üssündeki SpaceX mühendisleri, ISS’e giden aracı tekrar uçuşa hazır hale getirmek için donanımlarıyla uğraşmalı yahut gerekiyorsa yenisini yerleştirmeli.

Starship projesine daha fazla vakit ve para ayırmak isteyen SpaceX, Crew Dragon filo sayısını 4 ile sınırlayacağını söyledi. Kapsülle ilgili konuşan Shotwell, “Gerçekten gerekli olursa daha sonra daha fazla kapsül inşa edebiliriz. Biliyoruz ki filo idaresi muvaffakiyetin anahtarıdır” dedi.

SpaceX, Crew Dragon’u NASA’nın Ticari Mürettebat Programı için tasarladı. Şirketin bu atağı, NASA astronotlarının farklı ülkelerin roketlerine bağlı kalmadan (özellikle Soyuz roketiyle Rusya’ya) ABD’nin tek başına ISS’e gitmesine imkan tanıdı.

SpaceX bugüne kadar 4 kere astronot ve 1 kere de dört kişilik turist mürettabatını ISS’e fırlattı. Bu fırlatışlar sırasında kapsül, ISS ile kenetlenmedi, lakin birkaç gün boyunca istasyonun yörüngesinde gezindi.

Lakin SpaceX, Starship ile ISS’in de ötesine geçmek istiyor. Ay’a ve hatta Mars’a uçuş planlayan şirket, Starlink’i yine kullanılabilir ve birkaç sefer dünyaya inip kalkacak halde geliştirmeye çalışıyor. Yani Starship yalnızca Crew Dragon’un yerine geçmeyecek, tıpkı vakitte tek başına bir fırlatma sistemi olacak.

Pekala ya siz Crew Dragon aracının iptal edilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.