Anasayfa / Genel / SpaceX’in Mars gayelerine çevresel inceleme pürüzü

SpaceX’in Mars gayelerine çevresel inceleme pürüzü

SpaceX uçuşları, Federal Havacılık Yönetimi (FAA) manisi ile karşı karşıya. FAA, Üstün Heavy’nin etraf değerlendirmesi için belirlediği tarihi 28 Şubat 2022’ye kadar uzattığını açıkladı.

31 Aralık 2021 olarak belirlenen çevresel kıymetlendirme rapor tarihi, FAA tarafından uzatıldı. SpaceX’in etraf üzerindeki muhtemel tesirleri azaltma planının kâfi olup olmadığını kıymetlendiren FAA, şimdi çalışmalarını tamamlamadığını duyurdu.

FAA, SpaceX çalışmalarının etrafa tesirini titizlikle inceliyor

FAA tarafından yapılan açıklamada, “Tarafımıza gönderilen değerlendirmelerin fazla olması nedeniyle müddet uzatma süreci uygulanacaktır. Ayrıyeten müracaat taraflarıyla yapılan istişare bu süreçte devam edecektir.” sözleri yer aldı. Federal yasaya nazaran hazırlanan rapor için 18.000’den fazla kamu değerlendirmesi bulunuyor.

Daha evvel Dünya atmosferinde kimi testler yapan SpaceX, şimdi Üstün Heavy ile test uçuşu gerçekleştirmedi. Elon Musk’ın Ay ve Mars seyahatlerinde insan taşıyacak olan Harika Heavy, epeyce kıymetli bir vazifeye sahip.

Şubat ayında FAA tarafından onay geldiği takdirde, Starship gemisinin birinci uçuşu Mart 2022’de gerçekleştirilecek. Birtakım analistler, hükümetin daha kapsamlı bir çevresel tesir raporu için ek müddet isteyebileceğini belirtiyor. İnceleme mühleti uzatıldığında Starship uçuşu birkaç ay daha ertelenecek.

Salı günü yayınlanan Lex Fridman podcast’ine konuk olan Elon Musk, kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. SpecaX’in Mars’a ne vakit indirilebileceği sorulan Musk, 20 saniyeden fazla duraksadıktan sonra “En âlâ ihtimalle yaklaşık 5 yıl, fakat bu mühlet 10 yıla kadar uzayabilir.” dedi.

Elon Musk: “SpaceX, iflasın eşiğine gelebilir”

Musk, başlangıçta 2024 yılında insanları Mars’a indirmeyi hedefliyordu. Aralık 2020’de yaptığı açıklamada Musk, “6 yıl içerisinde kızıl gezegene insanları götüreceğiz. Bu mevzuda kendimden son derece eminim.” tabirlerini kullandı. Lakin bürokratik pürüzler nedeniyle uzayan süreç, Musk’ın kısa müddette Mars’a gitme inancını sarstı.

Bu yılın başlarında Musk, Starship yakında yola çıkmazsa iflasın potansiyel bir risk olacağı konusundaki kaygısını lisana getirdi. SpaceX, FAA konusunda sorulan soruları cevapsız bıraktı.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: