Anasayfa / Genel / SpaceX’in 2022 yılı misyon planı muhakkak oldu!

SpaceX’in 2022 yılı misyon planı muhakkak oldu!

ABD merkezli uzay nakliyeciliği şirketi SpaceX için 2021 yılı bir epey verimli geçti. Bu süreçte toplamda 31 kalkışa imza atan şirketin son misyonu de Milletlerarası Uzay İstasyonuna yönelik bir ticari ikmal misyonu pozisyonundaki CRS-24 idi. Bu vazifeyle birlikte 2021’i kapatan ve yeni yıl planını hazırlamaya başlayan SpaceX’in 2022 yılı kalkış sayısı da muhakkak oldu.

SpaceX, 2022 yılı kalkış sayısı 52 olarak belirlendi

NASA’nın Havacılık ve Uzay Güvenliği İstişare Paneli tarafından düzenlenen çevrimiçi toplantıda SpaceX’in 2022 yılında yapmaya hazırlandığı kalkış sayısı resmen duyuruldu. Toplantıda, eski NASA astronotu ve panel üyesi olan Sandy Magnus, ”SpaceX’in 2022 yılında savlı sayılabilecek 52 kalkış maksadı var.” biçimindeki sözlerle şirketin vazife planını resmen duyurdu.

Kelam konusu toplantıda SpaceX’in NASA’nın en büyük iş ortaklarından biri olduğuna dikkat çekildi. Bilindiği üzere şirket, Crew Dragon uzay aracını kullanarak NASA astronotlarını uzay istasyonlarına gönderiyor ve birebir vakitte aracın kapsülü geri getiriyor. Bu nedenle SpaceX’in misyon sayılarında NASA’nın hissesi büyük.

Alışılmış bu yıl için belirlenen kalkış sayısının rastgele bir garantisi yok. Çünkü SpaceX CEO’su Elon Musk, geçmişte yaptığı bir açıklamada şirketin 2021 yılı için 48 kalkış maksadının olduğunu, lakin bunun yalnızca 31’inin gerçekleştirilebildiğini söz etmişti. Bu nedenle 28 Ocak 2022 itibariyle 3 vazifesini tamamlayabilen SpaceX’in belirlenen maksada ulaşıp ulaşamayacağı ise büyük merak konusu.

Son olarak bir müddettir tüm dünyanın gündeminde yer alan denetimden çıkan Falcon 9 roketi ile ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Bilim beşerlerine nazaran 4 ton yükündeki roket, 4 Mart tarihinde Ay’a çarpacak.

Pekala siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce SpaceX’in hedeflediği 52 kalkış amacı ulaşılabilir mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: