Anasayfa / Genel / SpaceX’e ABD Ordu Mühendisler Birliği engeli!

SpaceX’e ABD Ordu Mühendisler Birliği engeli!

Ünlü iş insanı Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX, uzay araçları üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Dünyanın en büyük uzay şirketleri ortasında birinci sıralarda yer alan SpaceX, Falcon 9 ve Falcon Heavy roketlerine özel yeni bir tesis teşebbüsünde bulunmuştu. Fakat görünen o ki şirket, bu mevzuda kimi badireler yaşayacak.

ABD Ordusu Mühendisler Birliği, bilgi eksikliği nedeniyle SpaceX’e müsaade vermedi

SpaceX’in Starship ve Harika Heavy güçlendiricisi bu yıl içinde Teksas, Boca Chica’dan test uçuşuyla fırlatılması bekleniyor. Fakat proje yeniden bir pürüze takıldı. Federal Havacılık Yönetimi, SpaceX’e verilmesi planlanan fırlatış iznini tekrar ertelediğini duyurmuştu. Müsaade problemleriyle boğuşan şirkete bir mani de ABD Ordusu Mühendisler Birliği’nden geldi.

ABD Ordusu Mühendisler Birliği, SpaceX’in Teksas’taki Boca Chica kentinde bulunan Starbase tesisi için yapılan genişletme başvurusunu engelledi. Şirketin bölgeye yeni fırlatma ve iniş rampaları eklemenin yanı sıra siteyi kıymetli ölçüde büyütme üzere birtakım planları bulunuyordu.

ABD Ordusu Mühendisler Birliği, müsaadesi engelleme münasebeti olarak istenen takip bilgilerini sağlamadaki başarısızlığı gösterdi. Ayrıyeten bölgede bulunan sulak alanların kullanımında alınacak tedbirler hakkında da daha fazla detay istedi. Belirtilene nazaran SpaceX, istenen bilgileri sağlayarak izin mahzurunu ortadan kaldırabiliyor.

Gecikmelere karşın Musk, geçtiğimiz günlerde Starship’in bu yıl uzaya ulaşacağından emin konuşmuştu. Starship ile ilgili açıklama yapan Musk, “Bu yıl yörüngeye çıkacağımıza güveniyorum. İnsan uygarlığının gidişatını çok gezegenli bir tıp haline getirmek için değerli bir atılım gerçekleştirdik” şeklinde bir açıklama yapmıştı.


İlginizi Çekebilir

GameStop hisseleri gelir kaybının ardından düşüşe geçti ve Ryan Cohen özsermaye yatırımlarına odaklandı

GameStop Corp.’un hisseleri, video oyunu perakendecisinin beklenenden daha iyi bir sonuç elde etmesine rağmen üçüncü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: