Anasayfa / Genel / SpaceX onlarca Starlink uydusunu uzaya fırlattı

SpaceX onlarca Starlink uydusunu uzaya fırlattı

Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX, halihazırda binden fazla faaliyette olan ve önümüzdeki günlerdeki iki fırlatışla yeni desteklerin ekleneceği Starlink internet ağına 46 uydu daha ekledi. Son fırlatmalar, SpaceX’in “uydu internet takımyıldızı” ismini verdiği dev ağın bir modülü.

Geçtiğimiz saatlerde Florida’dan havalanan iki basamaklı Falcon 9 roketinin hızlandırıcı roketi, 8 dakika 48 saniye üzere kısa bir müddet içerisinde SpaceX’in “A Shortfall of Gravitas” isimli gemisine indi. Bu, 2020’de başlatılan SpaceX’in birinci beşerli misyonundan bu yana Falcon 9’un on birinci kalkışı ve inişiydi.

Starlink internet ağı için 46 uydu daha gönderildi

Geçtiğimiz saatlerde tamamlanan fırlatış, Starlink uydularının bu yılki üçüncü sevkiyatı oldu. Lakin 3 Şubat’ta gerçekleştirilen sonuncu misyon, bir Güneş patlaması nedeniyle jeomanyetik fırtınanın tesirinde kalmış ve uydular kullanılmaz hale gelmişti.

Şirket, fırtınanın tırmanma suratı ve şiddeti nedeniyle atmosferik sürüklenmenin evvelki fırlatmalara nazaran yüzde 50 arttığını söylemişti. 3 Şubat Perşembe günü uzaya 49 yeni Starlink uydusu gönderen firma, bundan bir gün sonra jeomanyetik fırtınanın Dünya’nın dış atmosferini vurduğunu aktarmıştı.

SpaceX, emsal bir Güneş fırtınasının muhtemel risklerini azaltmak için uyduları daha yüksek ve dairesel bir yörüngeye fırlattı ama bu yörünge değişikliği, uydu sayısının 49’dan 46’ya düşürülmesine yol açtı.

Starlink, uzak yahut kırsal alanlara hizmet verebilen geniş bant internet ağı oluşturmak için binlerce uyduyu yörüngeye yerleştirmeyi hedefliyor.

Şirket, halihazırdaki internet hizmetinin Dünya’dan yaklaşık 35.000 kilometre uzaklıktaki uydulardan geldiğini, lakin Starlink’in asıl “takımyıldızının” yaklaşık 550 kilometrede çok daha yakın olduğunu söyledi. En son şirket datalarına nazaran, Starlink internet hizmetinin şu anda 25 ülkede 145.000’den fazla abonesi var.

Starlink internet ağı için 46 uydu fırlatılması hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.