Anasayfa / Genel / SpaceX mürettabatıyla birlikte ISS’e ulaşmayı başardı

SpaceX mürettabatıyla birlikte ISS’e ulaşmayı başardı

SpaceX’in Crew Dragon uzay aracı, NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılmasından 24 saatten kısa bir müddet sonra Milletlerarası Uzay İstasyonu’na muvaffakiyetle kenetlendi.

NASA astronotları Raja Chari, Tom Marshburn ve Kayla Barron ile Avrupa Uzay Ajansı astronotu Matthias Maurer, ISS’de bilimsel araştırma yapmak ve uzay istasyonunu izlemek için altı ay geçirecekler.

SpaceX’in Dragon aracı, Milletlerarası Uzay İstasyonuna muvaffakiyetle kenetlendi

2002 yılında Elon Musk tarafından kurulan SpaceX için beşinci yolcu uçuşu muvaffakiyetle tamamlandı. Çarşamba günkü fırlatma, yörüngeye ulaşan 600. kişiyi taşıdı. Aslında fırlatma Cadılar Bayramı’nda yapılacaktı. Lakin makûs hava şartları ve bir grup üyesiyle ilgili açıklanmayan bir tıbbi sorun nedeniyle ertelendi.

Dragon uzay aracı, istasyonun Harmony modülüne otonom olarak kenetlendi. Basınçlandırma ve sızıntı denetimlerinden sonra yaklaşık iki saat sonra kapak açılarak istasyona giriş yapıldı. Mayıs ayında uçuşa eklenen Donanma teğmen kumandanı; Kayla Barron ise Milletlerarası Uzay İstasyonu’na giren birinci NASA astronotu oldu.

Mürettebat, halihazırda uzay istasyonunda bulunan ikisi Rus ve biri NASA astronotu; Mark Vande Hei olmak üzere üç astronotun ortasına katılıyor.

Karşılama merasiminde konuşan Vande Hei açıklamasında: “Bu gülen yüzleri görmekten ne kadar keyifli olduğumu anlatamam. Yedimiz de arkadaşız ve vakit geçtikçe daha da uygun arkadaş olacağız.

Bu beşerler geldiğinde burada olmak, yardım edebilmek, yalnızca şu anda dünyadaki insanlığa yardım edecek bilimle uğraşmakla kalmayıp; birebir vakitte insan ırkının keşfetmesine yardımcı olmak için; nitekim onur verici bir durum.” tabirlerine yer verdi.

SpaceX, 200 günlük misyonunu muvaffakiyetle tamamladı

Bir müddettir Milletlerarası Uzay İstasyonu’nda(ISS) vazife yapan NASA, Japon Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı ve Avrupa Uzay Ajansı’ndan oluşan takım, Dünya’ya geri döndü. SpaceX Falcon 9 ile misyonunu muvaffakiyetle tamamlayan astronotlar, bir sonraki vazife için hazırlıklara başladı.

Dört astronottan oluşan mürettebat, SpaceX Crew Dragon kapsülünün içinde Meksika Körfezi’ne iniş yaptı. Mürettebatta iki NASA astronotu, Shane Kimbrough ve Megan McArthur; Japon Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’ndan Japon astronot Akihiko Hoshide ve Avrupa Uzay Ajansı’ndan Fransız astronot Thomas Pesquet yer alıyor.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: