Anasayfa / Genel / SpaceX, Falcon 9’un 100. inişini kutladı!

SpaceX, Falcon 9’un 100. inişini kutladı!

SpaceX, Salı günü Falcon 9 roketinin 100. inişini gerçekleştirdikten sonra kutladı. Bu dönüm noktasına Milletlerarası Uzay İstasyonu (ISS) için bir ikmal vazifesi sırasında ulaşıldı. SpaceX’in birinci hızlandırıcı inişini gerçekleştirmesinin üzerinden ise altı yıl geçti.

SpaceX‘in roketi Florida‘daki Kennedy Uzay Merkezi‘nden fırladı. Cargo Dragon uzay aracını yörüngeye yerleştirdikten sonra Florida kıyılarının çabucak dışında Atlantik Okyanusu’nda bekleyen Just Read the Instructions drone gemisine inişini gerçekleştirmek için alçaldı.

Elon Musk, 100. inişle alakalı tweet attı

SpaceX CEO’su Elon Musk bir mühlet sonra, yörünge misyonları için tekrar kullanılabilir ve muteber bir uzay nakliyatı sisteminin birincil sağlayıcısı olarak şirketin prestijini sağlam bir biçimde pekiştiren bir muvaffakiyetin onaylandığını tweet’ledi. SpaceX‘in birtakım birinci kademe güçlendiricileri yıllar içinde birden fazla uçuş yapmış olsa da, Salı günkü misyon için kullanılan birinci kere uçuyordu.

Falcon 9, sırf ISS‘e yapılan kargo misyonları için kullanılmıyor. Buna ek olarak istasyona gidip gelen astronot vazifelerinin yanı sıra Starlink internet hizmeti ve özel yükleniciler için uydu fırlatmalarında da kullanılıyor.

Testin birinci yıllarında, yüksekliği 50 metreden fazla olan ince bir araca otonom olarak iniş yapmak epey zorlayıcıydı. Bugüne kadar birtakım güçlendiriciler devrildi ve yere indikten kısa bir müddet sonra patladı. Aşağıda yer alan görüntü, SpaceX‘in üç yıllık testlerin akabinde birinci başarılı inişinden yedi ay öncesini gösteriyor. Bu sırada Nisan 2015‘te belalı bir iniş gerçekleşmişti.

Her bir başarısızlık SpaceX mühendislerine, onu daha da geliştirmelerini sağlayan kıymetli datalar sağladı. Şirket şimdi 100. inişinin bir görüntüsünü paylaşmadı. Fakat aşağıda güçlendiricilerden birinin 2020’de karaya başarılı bir formda inişini gösteren görüntü yer alıyor.

Sizler SpaceX hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından belirtmeyi unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: