Anasayfa / Genel / SpaceX Dragon kapsülünde korkutan hata!

SpaceX Dragon kapsülünde korkutan hata!

NASA yetkilisi yaptığı açıklamada, SpaceX Dragon gemisindeki dört ana paraşütten birinin açılma mühletinin, kapsül Dünya’ya inerken beklenenden daha uzun sürdüğünü söyledi. Kasım ayında Dragon gemisini içeren benzeri bir olayın akabinde, korkutan yanılgı ikinci defa meydana geldi.

NASA ve SpaceX, yavaş açılan paraşütün her iki olayda da güvenlik riski oluşturduğuna inanmadıklarını, lakin paraşütün kapsamlı bir biçimde inceleneceğini lisana getirdi. “Bu sistemlerin nasıl çalıştığı konusunda daha akıllı davranabilirsek, hakikaten bu dört kanallı sistemin nominal bir sürece sahip olduğundan emin olabilirsek, daha inançlı bir uçuş yapabiliriz.” dedi.

SpaceX Dragon kapsülünde paraşüt açılmadı

NASA program yöneticisi Steve Stich, bir paraşütün gecikmeli biçimde açılmasının, başkalarından birini gölgeleyen öbür üç kanopiden kaynaklanabileceğini ve vakit olarak büyük bir gayrete yol açabileceğini öne sürdü.

SpaceX yöneticisi William Gerstenmaier, paraşütün açılmasındaki gecikmenin Dragon kapsülünü riske attığını söyledi. “Bu daha çok, paraşüt operasyonuna ait tasarım ve mühendislik anlayışımızı nasıl geliştirebileceğimize dair bir öğrenme alıştırması.” dedi.

Dragon uzay aracı, Dünya atmosferine tekrar girişte aracı stabilize eden ikisi de dahil olmak üzere toplam altı paraşütle donatılmıştır. SpaceX’in web sitesine nazaran dört ana kanal, uzay aracını iniş sırasında yavaşlatma yeteneğine sahip.

Dragon yedi astronota ek olarak tıpkı vakitte ISS’e kargo da taşıyabiliyor. Nisan ayında SpaceX, bir Dragon kapsülü ve Falcon 9 fırlatma aracı kullanarak uzaya öteki bir astronot takımı göndermeyi planlıyor. Lakin SpaceX’in bir yılda 52 roket yahut her ay ortalama dört roket fırlatma maksadı bu tip yanılgılar yüzünden aksayabilir.

NASA ve SpaceX Dragon kapsülü hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Cumhuriyetçi isyancı Gaetz oylamayı iptal etme sözü verirken, Meclis sözcüsü McCarthy ‘Öyle olsun’ diyor

Temsilci Matt Gaetz Pazar günü yaptığı açıklamada, McCarthy’nin hükümetin kapanmasını önleyen yasayı geçirmek için Demokratların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: