Anasayfa / Genel / SpaceX Dragon kapsülünde korkutan hata!

SpaceX Dragon kapsülünde korkutan hata!

NASA yetkilisi yaptığı açıklamada, SpaceX Dragon gemisindeki dört ana paraşütten birinin açılma mühletinin, kapsül Dünya’ya inerken beklenenden daha uzun sürdüğünü söyledi. Kasım ayında Dragon gemisini içeren benzeri bir olayın akabinde, korkutan yanılgı ikinci defa meydana geldi.

NASA ve SpaceX, yavaş açılan paraşütün her iki olayda da güvenlik riski oluşturduğuna inanmadıklarını, lakin paraşütün kapsamlı bir biçimde inceleneceğini lisana getirdi. “Bu sistemlerin nasıl çalıştığı konusunda daha akıllı davranabilirsek, hakikaten bu dört kanallı sistemin nominal bir sürece sahip olduğundan emin olabilirsek, daha inançlı bir uçuş yapabiliriz.” dedi.

SpaceX Dragon kapsülünde paraşüt açılmadı

NASA program yöneticisi Steve Stich, bir paraşütün gecikmeli biçimde açılmasının, başkalarından birini gölgeleyen öbür üç kanopiden kaynaklanabileceğini ve vakit olarak büyük bir gayrete yol açabileceğini öne sürdü.

SpaceX yöneticisi William Gerstenmaier, paraşütün açılmasındaki gecikmenin Dragon kapsülünü riske attığını söyledi. “Bu daha çok, paraşüt operasyonuna ait tasarım ve mühendislik anlayışımızı nasıl geliştirebileceğimize dair bir öğrenme alıştırması.” dedi.

Dragon uzay aracı, Dünya atmosferine tekrar girişte aracı stabilize eden ikisi de dahil olmak üzere toplam altı paraşütle donatılmıştır. SpaceX’in web sitesine nazaran dört ana kanal, uzay aracını iniş sırasında yavaşlatma yeteneğine sahip.

Dragon yedi astronota ek olarak tıpkı vakitte ISS’e kargo da taşıyabiliyor. Nisan ayında SpaceX, bir Dragon kapsülü ve Falcon 9 fırlatma aracı kullanarak uzaya öteki bir astronot takımı göndermeyi planlıyor. Lakin SpaceX’in bir yılda 52 roket yahut her ay ortalama dört roket fırlatma maksadı bu tip yanılgılar yüzünden aksayabilir.

NASA ve SpaceX Dragon kapsülü hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.