Anasayfa / Genel / SpaceX, Crew-3 öncesi tuvalet sorunu ile gündemde!

SpaceX, Crew-3 öncesi tuvalet sorunu ile gündemde!

Uzay nakliyeciliği şirketi SpaceX, Eylül ayındaki bir vazifede tuvalet sorunu ile gündeme gelmişti. Olay, geçtiğimiz ay gerçekleşen Inspiration4 misyonunda yaşandı. Uzay turistleri, üç günlük seyahatlerinde bir tuvalet sızıntısıyla karşı karşıya kaldı. Nedeni ise tuvaletin içindeki tüplerin yapışmamış olmasıydı. Bu nedenle idrar, kapsülün tabanının altındaki alana yayıldı.

Pazar günü SpaceX’in Crew-3 misyonu başlayacak. Crew-3, Spacex’in yörüngeye yaptığı beşinci mürettebatlı ve uzay üssüne yaptığı dördüncü mürettebatlı uçuş. Lakin vazife için en çok merak edilen husus tuvaletin tamir edilip edilmediği oldu.

SpaceX, tuvalet problemini çözdüğünü söylüyor

SpaceX’in Inspiration4 gemisindeki tuvaletin arızalanması akıllara yeni soruları getirdi. Çünkü 31 Ekim günü şirketin Milletlerarası Uzay İstasyonu’na yapacağı dördüncü mürettebatlı misyonu var. Lakin bu misyonda de kapsüldeki tuvaletin tasarımı birebir. Bununla birlikte, şirket endişelenecek bir şey olmadığını söylüyor.

Inspiration4 takımı.

Bu pazar günü SpaceX, yeni bir tuvalet meselesiyle gündeme gelecek mi? Crew-3 fırlatmasından evvel gündemdeki bu soruya şirketin yanıtı “Hayır” oldu. Uzay nakliyeciliği şirketi, borulara kaynak yaparak sorunu çözdüğünü açıkladı.

NASA’nın eski çalışanı olan ve artık SpaceX lider yardımcılığı vazifesini üstlenen William Gerstenmaier, New York Times’a bir demeç verdi. Gerstenmaier, beden sıvılarının ‘Resilience’ isimli Crew Dragon kapsülünün tabanının altında toplandığını söyledi. Bu ortada, Crew-3 vazifesinde şirket ‘Endurance‘ isimli farklı bir kapsül kullanacak olsa da tuvalet sistemi, Resilience kapsülünün dizaynıyla birebir.

William Gerstenmaier, “Gerçekten mürettebat dönene kadar fark etmedik bile. Aracımızı geri aldığımızda tabanın altına baktık ve Inspiration4’ün tabanının altında kontaminasyon olduğunu gördük.” dedi.

Bu ortada, CNN‘in haberine nazaran, Jared Isaacman, Sian Proctor, Haley Arceneaux ve Christopher Sembroski‘nin olduğu Inspiration4 grubu yörüngedeyken bir alarmın çaldığı ortaya çıktı. Lakin sorunun ne olduğu mürettebat dönene kadar tespit edilmedi.

Crew-3 vazifesinde ise NASA’dan Raja Chari (görev komutanı), Tom Mashburn, Kayla Barron ve Avrupa Uzay Ajansı’ndan Matthias Maurer yer alacak. Tuvalet meselesinin tahlile kavuştuğunu söyleyen SpaceX yetkilileri yeni misyon için hazır olduklarını belirtiyor. Bununla birlikte NASA‘nın Cuma günü yeni tasarımı imzalamasını bekliyoruz.


İlginizi Çekebilir

Number of Domestic Investors in Stock Market Reaches 3.3 Million – Last Minute Economy News

November veri from the Central Registry Agency (MKK) revealed that domestic investor interest in Borsa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: