Anasayfa / Genel / SP, Türkiye’nin büyüme tahminlerini yükseltti

SP, Türkiye’nin büyüme tahminlerini yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin nema tahminlerini yükseltti.

Kredi derecelendirme kuruluşunun yayımladığı “Küresel Ekonomik Görünüm, EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) ve Gelişen Piyasalar; Enflasyonu, Faiz oranlarını ve Büyümeyi Dengelemeye Çalışmak” antetli raporunda, Türkiye’nin yerde yıl ve gelecek yıla ilişin ekonomik nema tahminleri yükseltildi.

Raporda, Türk ekonomisinin yerde yıla ilişkin nema tahmininin 1,7 puan artırılarak yüzde 5,2’ye revize edilmesine gerekçe olarak, yerde yılın ikinci çeyreğinde büyümenin beklentinin üzerinde gerçekleşmesi ve kış aylarına kadar sürmesi muhtemel turizm sektörünün güçlü performans sergilemesi gösterildi.

S&P raporunda, Türk ekonomisinin yerde yıla ilişkin nema beklentisinin yukarı yönlü revize edilmesi yönündeki kararın ise ilerde genişleyici makroekonomik politika adımlarının sürme edeceğine ilişkin beklentileri yansıttığı kaydedildi.

Raporda, 2023’teki parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde hükümetin uygulanabileceği olası ek politika desteği beklentisiyle, Türkiye’nin gelecek yıla ilişkin ekonomik nema beklentisinin dahi 1,1 puan artırılarak yüzde 2,8’açınık yükseltildiği ifade edildi.

Raporda, Avro Bölgesi ekonomisinin sert tek küçülmeye gitmesi beklenirken, bölgede gelecek dönemde kredi derecelendirme kuruluşunun temel ekonomik senaryosunda beraberce 2023 yılı itibarıyla yüzde 0,3 ile neredeyse yok denecek kadar küçük tek büyümenin öngörülebildiği dile getirildi.

S&P’nin raporunda, yerde yılın ağustos ayında yüzde 80 seviyesine ulaşan enflasyonun genişlemeci politikalar nedeniyle tek süre henüz sayı yüksek seviyelerde seyrettikten sonra, enerji fiyatlarının henüz ılımlı hale gelmesi ve esas etkisiyle kademeli olarak azalarak 2023’te yüzde 40 seviyesine düşmesinin beklendiği belirtildi.

Kredi derecelendirme kuruluşunun raporunda, “Gelişmekte olan bazen önemli EMEA ekonomilerinde ekonomik faaliyet gözle görülür şekilde yavaşladı. Kötüleşen jeopolitik ve finansal koşulların, özellikle gelişmekte olan Avrupa’bile, yılın geri kalanında ve 2023’ün başlarında nema üzerinde tazyik oluşturmasını bekliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Gelişen piyasalarda ise Türkiye’nin güçlü turizm performansının örnek verildiği raporda, “Enerji ihracatçıları için hala sayı uygun ticaret koşulları mevcut. Türkiye’nin kışa kadar uzayacak olan patlayan turizm sezonu bile karışma olmak üzere, genel olarak zorlu bölgesel ekonomik görünüm içerisinde bazen parlak noktalar mevcut.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: