Anasayfa / Genel / SON DAKİKA HABERİ: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

SON DAKİKA HABERİ: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı.

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) beklendiği gibi politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit tuttu.

Karar öncesinde gerçekleştirilen anketlerde katılımcıların yetişkin tek çoğunluğu TCMB’nin faizlerde değişikliğe gitmesini beklemiyordu. 

SON ALTI TOPLANTIDA KARAR AYNI

TCMB, 2021 yılı eylül, ekim, kasım ve sıra aylarında gösterge faizde toplam 500 esas puan indirim kararı alarak, yüzde 14 seviyesine çekmişti.

Banka, ocak, şubat, mart, nisan, mayıs ve haziran aylarında beklentilere paralel olarak faizde herhangi tek değişikliğe gitmedi.

Bankadan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Etkisi artarak sürmekte olan jeopolitik riskler yılın ilk yarısında olumsuz yönde gerçekleşmiş, materyalizm iktisadi faaliyetin zayıflamasına sebep olmuştur. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel nema tahminleri adî yönlü güncellenmeye sürme etmektedir.

Küresel gıda güvenliğindeki ticaret yasakları ile kalan belirsizlikler, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, temel gıda ve enerji başdu olmak üzere bazen sektörlerdeki sunma kısıtlarının sürmesi ve taşımacılık maliyetlerindeki yüksek seviye uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artmasına yol açmaktadır.

Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Bununla beraberce, gelişmiş ülke merkez bankaları kalan enerji fiyatları ve sunma-talep uyumsuzluğuna tâbi olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar.

Bu çerçevede, ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme tâbi olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası kadem ve iletişimlerinde moleküllerin artmaktadır.

Finansal piyasalarda kalan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni müzahir uygulama ve araçlarla hal üretme gayretlerinin arttığı gözlenmektedir.

Kapasite kullanım seviyeleri ve başka öncü göstergeler yılın başındaki güçlü büyümenin hariç talebin dahi olumlu etkisiyle ikinci çeyrekte sürdüğüne işaret etmektedir.

Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, akan işlemler dengesinde turizm kaynaklı iyileşmelerin yanında enerji fiyatlarından kaynaklanan riskler sürme etmektedir.

Cari işlemler dengesinin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesi, fiyat istikrarı için önem sunma etmektedir. Kredilerin nema hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde iktisadi faaliyet ile toplantı yakından takip edilmektedir.

EKONOMİDE YENİ İLAVE TEDBİRLER ALINMAYA DEVAM EDECEK

Kurul, güçlendirdiği makroihtiyati politika setini kararlılıkla uygulayarak gerekmesi durumunda ilave tedbirleri uygulamaya alacaktır.

Enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışları, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının geçici etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif sunma şokları etkili olmaya sürme etmektedir.

KÜRESEL BARIŞ VE BAZ ETKİSİ İLE ENFLASYONDA DÜŞÜŞ BAŞLAYACAK

Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atık ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile beraberce, küresel savaşsızlık ortamının yeniden tesis edilmesi ve enflasyonda esas etkilerinin dahi ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir.

Bu çerçevede Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir. Fiyat istikrarının sürdürülebilir tek şekilde kurumsallaşması için TCMB’nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik fail geniş kapsamlı tek politika çerçevesi gözden geçirme süreci sürme etmektedir.

Değerlendirme süreçleri tamamlanan teminat ve likidite politika adımları para politikası nakil mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya sürme edilecektir.

ENFLASYONDA KALICI DÜŞÜŞE KADAR LİRALAŞMA STRATEJİSİ SÜRECEK

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret fail güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya sürme edecektir.

Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve özyazı rezervlerindeki artım eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir.

Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir tek şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.”


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Burası borçluların en yüksek ortalama öğrenci borcuna sahip olduğu eyalet

Ülkenin 1,7 trilyon dolarlık öğrenci borcu eşit şekilde dağılmıyor. Bu, bu ayın başlarında yayınlanan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: