Anasayfa / Genel / SON DAKİKA HABERİ: Fed faiz kararını açıkladı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

SON DAKİKA HABERİ: Fed faiz kararını açıkladı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Son an haberi! ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini 75 esas puan artışla yüzde 1,50-1,75 seviyesine çıkardı.

Böylelikle Fed 1994 yılından yerde yana en sert faiz artışını gerçekleştirmiş oldu.

Karar metninde Fed, yüzde 2’lik enflasyon hedefine mühtedi konusunda güçlü tek taahhüde sahip olduğuna vurgu yaptı.

KARAR 1’E KARŞI 10 OYLA ALINDI

Fed’takt yapılan açıklamada, faiz oranının artırılması kararının 1’açınık karşı 10 oyla köken, Kansas City Fed Başkanı Esther George’un 50 esas puan artırılması yönünde oy kullandığı aktarıldı.

Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) maksimum istihdam ve uzun vadede yüzde 2 enflasyon elde etmeyi amaçladığı vurgulanan açıklamada, yerde hedeflerin desteklenmesi için federal fon oranının yüzde 1,50-1,75 aralığına yükseltilmesine karar verildiği ve sürme fail artışların uygun olacağının tahmin edildiği bildirildi.

Bankanın haziran toplantısında kararlaştırdığı 75 esas puanlık artım 1994’ten yerde yana tek seferde gerçekleştirilen en hızlı faiz artışı oldu.

İVMELENEN ENFLASYON FED’İN ÜZERİNDEKİ BASKIYI ARTIRMIŞTI

ABD’dahi yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının akabinde hızlı ekonomik toparlanmayla gelen yüksek enflasyon baskısıyla 2021’in son çeyreğinde Fed’in para politikası tonu değişmeye başlamıştı.

Geçen yıl kasım toplantısıyla varlık alımlarının hızını düşürmeye başlayan Fed, mart ayında varlık kurum operasyonunu tamamlayarak faiz artışlarına başlamıştı. Banka, mart ertesi toplantısında 25 esas puan artışla 2018’takt yerde yana ilk kez faiz artırımına gitme kararı alırken, mayıs toplantısında 50 esas puan ile 2000 yılından yerde yana en hızlı faiz artışını gerçekleştirmişti.

Fed, salgın sonrası politika normalleşmesinde tek başka kadem olan bilanço küçülmesine ise haziran itibarıyla başlamıştı.

Rusya-Ukrayna Savaşı ve Çin’dahi Omicron varyantının tetiklediği Covid-19 salgınının kontrol altına alınmasına yönelik politikaların tedarik zincirinde sıkıntıları artırmasının etkisiyle yükseliş eğilimini sürdüren enflasyon, Fed’in üzerindeki baskıyı henüz bile artırmıştı.

ABD’dahi enflasyon mayısta yıllık yüzde 8,6 ile Aralık 1981’takt yerde yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı.

İki gün süren Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Toplantısı’nın akabinde Fed’takt yapılan açıklamada, genel ekonomik faaliyetin ilk çeyrekteki düşüşün akabinde toparlanmış göründüğü belirtildi.

Açıklamada, istihdam kazanımlarının son aylarda güçlü olduğu ve işsizlik oranının az kalmaya sürme ettiği aktarıldı.

Enflasyonun salgın, yükselen enerji fiyatları ve henüz geniş fiyat baskılarıyla ilgili sunma ve talep dengesizliklerini yansıtarak yüksek kalmaya sürme etiğine uyanıklık çekilen açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının muazzam insani ve ekonomik zorluklara neden olduğu kaydedildi.

Açıklamada, savaş ve bu tâbi olayların enflasyon üzerinde yukarı yönlü ek tek tazyik oluşturduğuna ve küresel ekonomik faaliyet üzerinde tazyik yarattığına uyanıklık çekildi.

ENFLASYON RİSKLERİNE KARŞI OLDUKÇA DİKKATLİ OLUNDUĞU VURGULANDI

Çin’deki Covid-19 salgınına karşı kırılan karantina önlemlerinin dahi tedarik zinciri aksamalarını henüz bile kötüleştirmesinin muhtemel olduğuna işaret edilen açıklamada, Komitenin enflasyon risklerine karşı oldukça titiz olduğu ifade edildi.

Açıklamada, 75 esas puanlık faiz artışının yanı sıra Komitenin mayıs ayında duyurduğu bilanço küçültme planı doğrultusunda elindeki Hazine tahvilleri ve ipoteğe dayalı menkul kıymetleri azaltmaya sürme edeceği aktarıldı.

Komitenin enflasyonu yüzde 2 hedefine düşürmeye kararlı olduğu tamlanan açıklamada, para politikasının uygun duruşu değerlendirilirken, ekonomik görünüme ilişkin gelen bilgilerin etkilerinin izlenmeye sürme edileceği yinelendi.

Açıklamada, Komitenin hedeflere ulaşmasını engelleyebilecek risklerin ortaya sökmek durumunda, para politikasının duruşunun uygun şekilde ayarlamaya hazır olacağı kaydedildi.

ENFLASYON TAHMİNİ YÜKSELDİ, BÜYÜME BEKLENTİLERİ DÜŞTÜ

Ekonomiye ilişkin tahminlerini dahi açıklayan Fed, yerde yıla ilişkin enflasyon tahminini yükseltirken, nema beklentilerini düşürdü.

Fed’in tahminlerine göre, yerde yıla ilişkin enflasyon tahmini yüzde 4,3’ten yüzde 5,2’ye yükseltildi. Enflasyon tahminleri 2023 için yüzde 2,7’takt yüzde 2,6’ya ve 2024 için yüzde 2,3’ten yüzde 2,2’ye çekildi.

Değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen nüve enflasyona ilişkin tahminler dahi yerde yıl için yüzde 4,1’takt yüzde 4,3’açınık ve 2023 için yüzde 2,6’dan yüzde 2,7’ye çıkarılırken 2024 için yüzde 2,3 olarak sabit bırakıldı.

ABD ekonomisinin yerde yıla ilişkin nema tahmini ise yüzde 2,8’takt yüzde 1,7’ye düşürüldü. Ülke ekonomisinin 2023’açınık ilişkin nema tahmini dahi yüzde 2,2’takt yüzde 1,7’ye ve 2024 yılı beklentisi yüzde 2’takt yüzde 1,9’a indirildi. ABD ekonomisi için uzun vadeli nema beklentisi ise yüzde 1,8 olarak korundu.

İşsizlik oranına ilişkin tahminler dahi yerde yıl için yüzde 3,5’ten yüzde 3,7’ye, 2023 için yüzde 3,5’ten yüzde 3,9’a ve 2024 için yüzde 3,6’dan yüzde 4,1’açınık yükseltildi.

Fonlama oranına ilişkin medyan tapın 2022 için yüzde 1,9’dan yüzde 3,4’açınık, 2023 için yüzde 2,8’takt yüzde 3,8’açınık ve 2024 için yüzde 2,8’takt yüzde 3,4’açınık yükseltildi. Uzun devre ortalama faiz beklentisi ise yüzde 2,4’ten yüzde 2,5’açınık çıkarıldı.

Covid-19 krizinden toparlanan ABD ekonomisi, geçen yıl yüzde 5,7 ile 1984’ten yerde yana en güçlü yaşatkan göstermişti.

“TEMMUZ AYINDA BİR 75 BAZ PUAN DAHA ARTIŞ YAPABİLİRİZ”

Fed Başkanı Jerome Powell, karar sonrası yaptığı açıklamada, “Gelecek toplantımızda 50 veya 75 esas puanlık artım olası görünüyor” dedi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Biden’ın Enflasyonu Azaltma Yasası: İşte Trump iklim yasasını nasıl yürürlükten kaldırabilir?

Başkan Joe Biden Çarşamba günü Colorado’yu ziyaret ederek geçen yılki Enflasyonu Azaltma Yasası’nın ABD rüzgar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: