Anasayfa / Genel / SON DAKİKA HABERİ: Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nda gıda krizi ve fiyat istikrarı tedbirleri görüşüldü

SON DAKİKA HABERİ: Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nda gıda krizi ve fiyat istikrarı tedbirleri görüşüldü

Ekonomi Koordinasyon Kurulunun son toplantısında, yurt içinde stratejik tarım ürünleri başdu olmak üzere sunma güvenliğinin ve fiyat istikrarının sağlanmasına ilişkin alınacak tedbirlerin ve gıda enflasyonuna yönelik atılması gereken adımların ele köken bildirildi.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında toplandı.

Toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantının akabinde yapılan yazılı açıklamada, toplantıda, son dönemdeki gelişmeler kapsamında Türkiye ekonomisine ilişkin genel görünüm ve beklentilerin yanı sıra yılın geri kalan festival için kamu maliyesine yönelik öngörülerin değerlendirildiği belirtildi.

“FİYAT İSTİKRARININ SAĞLANMASINA İLİŞKİN TEDBİRLER DEĞENLENDİRİLDİ”

Toplantıda, ek bütçe süreciyle ilgili temel hususlar üzerinde dahi durulduğu aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Son dönemde, küresel ölçekte gıda tedarik zincirlerinde yaşanan aksamalar ve yüksek fiyat artışları kaynaklı sorunlar bile dikkate alınarak, yurt içinde stratejik tarım ürünleri başdu olmak üzere sunma güvenliğinin ve fiyat istikrarının sağlanmasına ilişkin tedbirler ve gerçekleştirilecek ilave icraat değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, Erken Uyarı Sistemi’nin çıktıları bile göz önünde bulundurularak, gıda enflasyonuna yönelik atılması gereken adımlar ele alınmıştır.

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı ile Proje Bazlı Teşvik Sistemi gibi uygulamalar kapsamında kaydedilen gelişmeler ayrıntılı şekilde görüşülmüştür. Söz konusu uygulamaların, yurt içindeki üretim kapasitesini miktarını ve sıra mallardaki ithalata bağımlılığı kırmak suretiyle büyümeye ve akan işlemler dengesine sağlayacağı katkının artırılmasına yönelik icraat üzerinde durulmuştur. Son olarak, henüz önceki toplantılarda kırılan kararların uygulama sonuçları gözden geçirilmiş, yerde kapsamda atılması gereken müzahir adımlar tartışılmıştır.”


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Nike, indirimlerin hafifletilmesi ve maliyetlerin düşmesi sayesinde yılın daha iyi olmasını bekliyor

Rakip koşu ayakkabısı üreticilerinin bu yıl Nike Inc.’i savunmaya alması ve genel talebin zayıf kalmasından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: