Anasayfa / Genel / Shein neden bu kadar ucuz? Bazı alışveriş yapanlar cevabı istiyor – eleştirmenler de öyle

Shein neden bu kadar ucuz? Bazı alışveriş yapanlar cevabı istiyor – eleştirmenler de öyle

Düşük fiyatlarla modaya uygun kıyafetler söz konusu olduğunda, yalnızca son birkaç yılda dünyanın en popüler moda markalarından biri haline gelen çevrimiçi perakendeci Shein’de görünüşte sonsuz sayıda seçenek bulacaksınız.

Wall Street Journal’ın Salı günü bildirdiğine göre, Çin merkezli hızlı moda devi gizli bir şekilde halka açılmak için başvuruda bulundu. İlk halka arz, yılların en büyük halka arzlarından biri olabilir: Mayıs ayında yapılan bir bağış toplama turunda Shein’in değeri yaklaşık 66 milyar dolar olarak belirlendi.

Halka arz, şirketin iş modelinin ve seçiminin katıksız büyüklüğünün ciddi etik ve çevresel riskler oluşturduğunu söyleyen milletvekilleri, gözlemciler ve aktivistlerin eleştirilerine maruz kalan Shein için yenilenmiş bir incelemeyi de beraberinde getirebilir.

Görünüşe göre bazı alışveriş yapanların da endişeleri var. “Shein” terimiyle ilgili en çok aranan sorulardan bazıları arasında “Shein nasıl bu kadar ucuza satılıyor?” yer alıyor. ve Google’a göre “Shein’den satın almak uygun mudur?”

Arama motorunun trend verileri ayrıca “Shein etik mi?” sorgusuna yönelik aramaların 29 Kasım’dan ertesi güne kadar %140 arttığını gösterdi.

‘Kötü hissediyorum ama kırıldım’

İnsanların Shein satın almaya devam etmelerinin nedenleri hakkında TikTok’ta yapılan hızlı bir arama, şirkete yönelik eleştirilerin farkında olduklarını ancak web sitesinin düşük fiyatlarını es geçemeyeceklerini söyleyen kullanıcılardan gelen bir video akışını ortaya koyuyor.

Bir kullanıcı, 2021’de yayınlanan bir videonun başlığını “Kötü hissediyorum ama parasızım” diye yazdı.

Tüketicilerin etik olarak üretilen ürünleri satın alma konusundaki iyi niyetlerine bağlı kalmak, fiyatları yükselten ve hane halkının mali durumunu zorlayan yüksek enflasyon döneminde daha da zor olabilir.

Merkezi Singapur’da bulunan Shein, son birkaç yılda hızla büyüdü ve ultra düşük fiyatlarla sürekli genişleyen moda öncüsü kıyafet seçenekleriyle dünya çapında yüz milyonlarca müşteriyi kazandı. Hızlı, düşük maliyetli giyim üretimine odaklanan Zara veya H&M gibi diğer hızlı moda markalarına benzer bir iş modeli izliyor; ancak Shein’in satışları artık ABD’deki rakiplerinin satışlarını çok aşıyor.

Yorum talebine yanıt olarak bir Shein temsilcisi, MarketWatch’u perakendecinin web sitesinde iş modelini açıklayan bir bölüme yönlendirdi. Web sitesi, Shein’in “talep üzerine” modelinin, “binlerce küçük ve orta ölçekli işletmeyi güçlendirerek” ve “yalnızca müşterilerin istediklerini üreterek” alışveriş yapanlar için daha fazla seçenek, daha uygun fiyatlar ve daha az atık ürettiğini belirtiyor. Shein’in web sitesinde ayrıca şirketin tedarik zincirini karbondan arındırma çabaları anlatılıyor ve tedarikçilerinin çocuk işçiliği ve işyeri güvenliği gibi konularda karşılaması gereken standartları özetleyen 26 sayfalık bir belge yer alıyor.

MarketWatch, Shein gibi hızlı moda perakendecilerinin maliyetleri düşük tutmasına olanak tanıyan en önemli faktörlerden birkaçını açıklamak için bazı uzmanlarla görüştü.

1. İşgücünün dış kaynak kullanımı

Paris merkezli moda gazetecisi ve “Fashionopolis: Hızlı Modanın Fiyatı ve Modanın Geleceği” kitabının yazarı Dana Thomas, Shein ve diğer hızlı moda markalarının fiyatları düşük tutmasının en önemli yollarından birinin imalat işçiliğini daha ucuz pazarlara aktarmak olduğunu söyledi. Kıyafetler.”

Thomas, “Dünyadaki en ucuz emeği arıyorsunuz” dedi. “(Bu şirketlerin) maliyetleri mümkün olan en düşük minimum seviyeye indirmeleri gerekiyor… Kıyafetlerin maliyetinin bu kadar düşük olmasının nedeni bu.”

Thomas, hızlı moda şirketlerinin çoğunun kendi kıyafetlerini üreten fabrikaların sahibi olmadığını belirtti. TIME’ın haberine göre Shein, Çin’de yaklaşık 6.000 giyim fabrikasından oluşan bir ağla çalışıyor.

Perakendeci bu tesislerin bazılarındaki çalışma koşulları nedeniyle eleştirilere hedef oldu.

Bu yılın başlarında, ABD’li milletvekillerinden oluşan iki partili bir grup, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na, şirket üretim süreçlerinde zorla çalıştırma kullanılmadığını doğrulayana kadar Shein halka arzını durdurma çağrısında bulundu. Shein, zorla çalıştırma kullandığı yönündeki iddiaları reddetti.

İsviçreli sivil toplum kuruluşu Public Eye’ın 2021 tarihli bir raporu, bazı işçilerin bazı fabrikalarda haftada 75 saatten fazla çalıştıklarını iddia ederek şirketi Çin çalışma yasalarını ihlal etmekle suçladı.

Birleşik Krallık haber kuruluşu Channel 4’ün hazırladığı ayrı bir belgesel, Shein fabrikalarında gizlice çekildi ve işçilerin 18 saate varan vardiyalar halinde çalıştıklarını ve her gün yüzlerce giysi ürettiklerini iddia etti.

Guardian’ın haberine göre Shein, 2022’de iki fabrikasında yerel çalışma yönetmeliklerini ihlal ettiğini itiraf etti, ancak şirket, işçi çalışma saatlerinin hâlâ belgeselde gösterilenden “önemli ölçüde daha az” olduğunu söyledi. Şirket ayrıca tedarikçi tesislerindeki standartları iyileştirmek için 15 milyon dolar yatırım yapma sözü verdi.

2. Perakende mağaza yok

Shein’in işinin, maliyetleri rakiplerden daha düşük tutmasına olanak tanıyan başka yönleri de var. Örneğin perakendecinin fiziksel mağazası yok. Bunun yerine müşteriler yalnızca şirketin web sitesinden ve mobil uygulamasından alışveriş yapıyor.

Bu, Shein’in başlıca rakiplerinden biri olan çevrimiçi pazar yeri Temu’nun modeline benziyor. İki şirket arasında devam eden bir hukuki mücadele bulunuyor.

Fashion Institute of Technology’de moda işletme yönetimi alanında doçent olan Shawn Grain Carter, fiziksel lokasyonlara sahip olmamanın, şirketin emlak, satış elemanları ve diğer genel giderlere harcayacağı paradan büyük miktarda tasarruf sağladığını söyledi.

Shein, markasını kişisel pop-up etkinlikler aracılığıyla pazarladı ve Forever 21 ile yaptığı ortaklık sayesinde fiziksel mağazacılık sektörüne adım attı.

Ancak Carter, dijital öncelikli modelinin aynı zamanda şirketin belirli tasarımların popülerliğini daha kolay test etmesine ve analiz etmesine yardımcı olduğunu ve markanın envanteri ve giyim üretimini talebe göre hızlı bir şekilde ayarlamasına olanak tanıdığını söyledi.

Carter, “Bu, bir mağazayı doldurduğunuz ve satmasını umduğunuz geleneksel perakende satışlardan farklı” dedi. “Bunun için çok fazla tahmin yapılması gerekiyor.”

3. Geleneksel olmayan pazarlama yöntemleri

Carter, Shein’in genç müşterileri nispeten düşük bir maliyetle sitesine çeken geleneksel olmayan pazarlama yöntemlerini de tercih ettiğini açıkladı.

Etkileyici pazarlama sayesinde Shein’in popülaritesinin hızla arttığını söyledi. Marka sıklıkla perakendecinin kıyafetlerinin “taşıma” videolarını TikTok veya Instagram gibi platformlarda yayınlayan içerik oluşturucularla çalışıyor.

TikTok’ta #shein hashtag’i 80,1 milyar görüntülemeye sahip. #sheinhaul hashtag’i yaklaşık 13,9 milyar görüntülemeye sahip.

Carter, “Influencer pazarlaması konusunda çok iyiler” dedi ve bu yöntemin geleneksel reklamcılıktan “kesinlikle” daha ucuz olduğunu ekledi.

Bu strateji Shein için her zaman kusursuz bir şekilde işlemedi. Haziran ayında moda markası, altı etkileyiciden oluşan bir grupla üretim tesislerinden birini ziyaret etmek üzere Çin’in Guangzhou şehrine uçtu.

Bu yaratıcıların geziyle ilgili paylaştığı içerik, sosyal medyada tepki konusu oldu.

Müşterileri caydırmayan etik kaygılar

Etik ve çevresel kaygılar Shein’i son birkaç yıldır işini hızla büyütmekten alıkoymadı.

Wall Street Journal’ın haberine göre perakendeci, 2022’de 23 milyar dolar gelir ve 800 milyon dolar net kar kaydetti ve yatırımcılara bu yılın ilk üç çeyreğinde rekor gelir ve gelir elde ettiğini söyledi.

Halka arz, bu finansmana ve Shein’in bu büyümeyi nasıl başardığına biraz daha ışık tutabilir; şirketin, hisselerini satmaya başlamak için mali bilgileri açıklaması ve kamuya açık kayıtlarda işini açıklaması gerekecek.

Carter, perakendecinin popülaritesinin alışveriş yapanların düşük fiyatlı giysilere olan tutkusunu gösterdiğini söyledi, özellikle de pek çok hanenin bütçelerinin zayıfladığını hissettiği bir çağda.

Carter, “Sonuç olarak insanlar, eğer o kadar fazlaya sahiplerse, ihtiyari gelirlerini daha yüksek fiyatlara harcamak için kullanmayacaklar” dedi. “Shein’in boşluğu doldurabileceği yer burası.”

Ama aynı zamanda diğer alışveriş yapanların neden şüphe duyabileceğini de anlıyor.

Örneğin 5 dolarlık bir top alın, dedi. Basit matematik, bu kadar ucuz bir ürünün üretim maliyetinin 1,50 dolar kadar düşük olabileceğini gösteriyor.

“Dünyanın neresinde birisi 1,50 dolara etik ve sürdürülebilir bir şey üretebilir?” dedi.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.