Anasayfa / Genel / Şeker hastalığı tedavisi için yeni umut! İnsüline veda mı ediyoruz?

Şeker hastalığı tedavisi için yeni umut! İnsüline veda mı ediyoruz?

Bilim insanları, çağımızın hastalıklarından biri olan şeker hastalığı için kıymetli bir tedavi buldu. Buna nazaran şimdi hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde Tip-2 Diyabet yani şeker hastalığı için insülin düzeyini düşüren yeni bir ultrason tedavisi ile karşımıza çıktı.

Ultrason ile şeker hastalığı tedavisi sonrası insülin iğnesi tarih mi oluyor?

İnsanlığın mukadderatını değiştiren ilaçlardan biri olan insülin, bugün tüm dünyada epey yaygın olan tip-2 diyabet, ya da şeker hastalığı için en ülkü tahliller ortasında. Şeker hastalığında yükselen insülin düzeyini düşüren kimi ilaçlar olsa da insülin iğnesi hala en işe fayda ilaç pozisyonunda.

ABD’de bir çok Üniversitenin katıldığı bu yeni araştırmada bilim insanları şeker hastalığı tedavisinde özel bir ultrason kullandı. Periferik odaklı ultrason stimülasyonu (pFUS) isimli bu yeni ultrason teknolojisi birinci basamakta başarılı sonuçlar verdi.

Şeker hastalığı tedavisi için insülin iğnesi en çok başvurulan pozisyonunda

Buna nazaran şu an için klinik etapta hayvanlar üzerinde deneyler yapıldı. Yeni ultrason tipi şeker hastalığı tedavisi için tıpkı insülin iğnesi üzere deneklerin insülin düzeyini olağan düzeye çekmeyi başardı. Yeni medikal teknoloji, yakında beşerler üzerinde de denenmeye başlayacak. Şayet beşerli deneylerde de başarılı olursa yakın bir vakitte insülin tedavisine alternatif yeni bir tedavi ile karşı karşıya kalabiliriz.

Son periyotta tüm dünyada artan insülin iğnesi fiyatları, şeker hastaları için ölümcül sonuçlara neden oluyor. Şeker hastalığı için ultrason tedavisi başarılı olursa insülin tedavisi gereksiniminin da azalması beklentiler ortasında.

Yapılan çalışmalarda ortaya çıkan yeni bir ayrıntı ise şeker hastalığı tedavisi için de yeni bir umut oldu. Buna nazaran ultrason ile yapılan tedavi ile hayvan deneklerde tip-2 diyabette gerilemelere de rastlandı. Bu manada ultrason tedavisi tip-2 diyabet hastaları için umut olma yolunda ilerliyor.

Araştırmacılar birinci sonuçları ve sonuçları ise Nature Biomedical Engineering, Mart sayısında yayınladı. Heyecan uyandıran çalışmanın ne vakit sonuçlanacağı ise merak konusu.

Siz okuyucularımız bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Hakikaten de şeker hastalaığı tedavisi için insülin iğnesi dışında bir tedavi başarılı olabilir mi? Fikirlerinizi yorum yapabilir ya da SDN Forum‘da belirtebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Kocam eğer kiralamaya devam edersek ‘evsiz’ kalacağımızı söylüyor. Ev mi alacağız?

Sayın MarketWatch, Kocam 68 yaşında ve ben 74 yaşındayım. O yılda 250.000 dolar kazanıyor. Houston …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: