Anasayfa / Genel / Rusya’nın uzayda bırakmakla tehdit ettiği astronotun akıbeti belirli oldu

Rusya’nın uzayda bırakmakla tehdit ettiği astronotun akıbeti belirli oldu

Rusya ve Ukrayna ortasındaki krizin yankıları sürüyor. Yüzlerce sivilin hayatını kaybettiği savaş, tıpkı vakitte dünya diplomasisini de olumsuz manada etkiledi. Hatta bir mühlet evvel Rusya’nın ISS’de faaliyetlerine devam eden ve uzayda 300 günden fazla kalarak dünya rekorunun sahibi olan ABD’li astronot Mark Vande Hei’yi uzayda mahsur bırakacağı istikametinde tezler ortaya atılmıştı.

Bir mühlet evvel husus ile ilgili değerli bir gelişme yaşandı. NASA astronotu Mark Vande Hei, Rus uzay aracını kullanarak Dünya’ya dönmek üzere yola çıktı.

NASA astronotu Mark Vande Hei, Dünya’ya geri dönüyor

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz haftalarda Rusya’nın işgal teşebbüsü nedeniyle kendisine cephe alan ABD’ye karşılık olarak halihazırda Memleketler arası Uzay İstasyonu’nda (ISS) vazifesini sürdüren NASA astronotu Mark Vande Hei’nin uzayda bırakacağını ve itiş gücünü denetim ettiği için ISS’i yörüngeden çıkaracağı savları ortaya atıldı.

Bunun dışında Rus kozmonotların Mark Vande Hei’ye veda ettiği ve ABD’li astronotu geride bıraktığına yönelik bir de görüntü ortaya çıkınca Rusya’ya karşı reaksiyonlar çığ üzere büyümüştü. Fakat daha sonra Rusya Federal Uzay Ajansı tarafından yapılan açıklamada kelam konusu argümanları yalanlandı.

Açıklamada şu sözler kullanılmıştı;

“Amerikalı astronot Mark Vande Hei, Anton Shkaplerov ve Pyotr Dubrov ile birlikte Rus Soyuz MS-19 uzay aracıyla 30 Mart’ta Dünya’ya dönecek. Roscosmos, ortak olarak güvenilirliğinden asla kuşku uyandırmayacaktır.”

NASA astronotu Mark Vande Hei, Rusya Federal Uzay Ajansı tarafından yapılan açıklama doğrultusunda Rus kozmonotlar Anton Shkaplerov ve Pyotr Dubrov ile Soyuz MS-19 uzay aracını kullanarak ISS’den ayrıldı ve Dünya’ya dönüşe geçti. Böylece Rusya’nın ABD’ye yanıt olarak Mark Vande Hei’yi uzayda bırakacağı tarafındaki savlar da son buldu.

Son olarak Mark Vande Hei, Anton Shkaplerov ve Pyotr Dubrov’u taşıyan Soyuz MS-19 uzay aracının önümüzdeki saatlerde Kazakistan’a paraşüt takviyeli iniş yapması bekleniyor.

Pekala siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: