Anasayfa / Genel / Rusya’dan tehdit: Milletlerarası Uzay İstasyonu, ABD’ye düşebilir!

Rusya’dan tehdit: Milletlerarası Uzay İstasyonu, ABD’ye düşebilir!

Rusya‘nın Ukrayna işgali akabinde çıkan kriz, büyümeye devam ediyor. ABD ve Avrupa‘nın ağır yaptırımları ile karşı karşıya kalan Kremlin, epey sert karşılıklar veriyor. Dün Facebook ve gibisi uygulamalara kısıtlama getiren Rusya, artık de Milletlerarası Uzay İstasyonu hakkında konuştu.

ABD, Rusya, Avrupa, Japonya ve Kanada‘nın ortak projesi olan Memleketler arası Uzay İstasyonu (ISS) hakkında konuşan Rus yetkililer, iş birliğinin bozulabileceğini söyledi. İstasyonun ABD yahut Avrupa‘ya düşebileceğinin altı çizildi.

Rusya’dan Milletlerarası Uzay İstasyonu tehdidi

Rus uzay ajansı Ruscosmos‘un Lideri Dmitriy Rogozin, 24 Şubat Perşembe günü açıklanan yaptırımların Milletlerarası Uzay İstasyonu programı için vahim sonuçları olabileceği konusunda uyardı. Rusya‘nın ISS‘in navigasyon ve denetim ünitelerinden sorumlu olduğunu söyleyen Rogozin, bu vazifesi yerine getirmeyi bıraktıkları taktirde istasyonun denetimsiz bir biçimde Dünya’ya çarpabileceğini söyledi.

Mümkün bir çarpışma durumunda ise Avrupa ve ABD‘ye düşebileceğinin altını çizdi. Hali hazırda ABD’yi Rus kozmonotlara öbür meslektaşlarıyla eşit davranmamakla suçlayan Rogozin, daha fazla kışkırtma yaşanırsa Milletlerarası Uzay İstasyonu için yapılan mutabakatını geri dönülmez bir biçimde bozabileceğini söyledi.

Yaptırımlar neler içeriyor?

Rusya’yı baskı altına alarak işgalden vazgeçirmeye çalışan ABD ve Avrupa Birliği, ülkenin yüksek teknoloji olmak üzere pek çok esere olan erişimini kesti. Tıpkı vakitte ülkenin ekonomik gücünü zayıflatacak ve krize neden olacak bir dizi tedbir de alındı.

Ayrıyeten ABD Lideri Biden, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada Putin’in yakın etrafını amaç alan engellemeleri içeren bir genel ambargo uygulanacağını söyledi. Ayrıyeten, akaryakıt fiyatlarındaki yükselişin farkında olduğunu ve bu yaptırımların Rusya’nın güç fiyatları üzerindeki tesirlerini sonlandıracağını belirtti.

Pekala siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz. Sizce, Rusya ve dünyanın geri kalanı ortasında oluşan bu gerginlik, sahiden de Milletlerarası Uzay İstasyonu için bir felaketle sonuçlanabilir mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: