Anasayfa / Genel / Rusya uzay şefi ile NASA astronotu Twitter’da birbirine girdi!

Rusya uzay şefi ile NASA astronotu Twitter’da birbirine girdi!

Rusya ve Ukrayna ortasında devam eden savaş, son haftalarda uzay çalışmalarını da etkilemeye başladı. Rusya, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve NASA ortasındaki hengame gittikçe büyüyor. Son olarak Rus uzay şefi ile eski NASA astronotu ortasında tartışma yaşandı.

Rusya olmazsa Milletlerarası Uzay İstasyonu’nun Avrupa yahut ABD’ye düşebileceğini ve ayrıyeten artık ABD’ye roket motoru satmayacağını söyleyen Rusya Uzay Ajansı Roscosmos’un Lideri Dmitry Rogozin, artık de eski NASA astronotuna hakaret etmesiyle gündemde.

Rusya uzay şefi, NASA astronotu için ne dedi?

Eski NASA astronotu Scott Kelly, Roscosmos’un yöneticisiyle Twitter’da karşılıklı açıklamalarda bulundu. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini en sert biçimde eleştiren isimlerden olan Kelly, verdiği demeçlerle eski Rus ortaklarını kızdırmış üzere görünüyor.

2015 ve 2016’da Memleketler arası Uzay İstasyonu’nda (ISS) neredeyse tam bir yıl geçirmesiyle ABD’nin en uzun uzay uçuşu rekorunu elinde tutan eski astronot, 27 Şubat’tan bu yana Rusça tweet’ler paylaşmaya başladı. Ayrıyeten profil fotoğrafını Ukrayna bayrağının renkleri olan sarı-mavi yumrukla değiştirdi.

Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan görüntüde, Rus roketinin üzerindeki ABD ve Japon bayraklarının kaldırıldığı görülmüştü. Bu görüntüyü Rogozin’i etiketleyerek paylaşan eski astronot çok sert açıklamalarda bulundu:

“Bu bayraklar ve getirdikleri döviz olmasaydı, uzay programınız tek bir yumurta kıymetinde olmazdı. Rusya’da hala McDonalds varsa, kendine McDonalds’ta bir iş bulabilirsin.”

Bir öteki emekli NASA astronotu olan Garrett Reisman ise Rogozin’in her vakit “aptal olduğunu” söylemek için Rusça tweet’ler paylaştı.

Kelly ve Reisman’ın açıklamalarına sonlanan Rusya uzay şefi, “Defol geri zekalı! Aksi takdirde ISS’in mevti sizin üzerinize kalacak” tabirlerini kullandı. Fakat tweet halihazırda silindiği ve internet arşivinde görünmediği için Kelly tarafından paylaşılan ekran manzarasının geçerliliğini doğrulayamıyoruz.

Tweet’in neden silindiğine mana veremeyen eski NASA astronotu açıklamasında, “Dimon, bu tweet’i neden sildin? Herkesin sahiden nasıl bir çocuk olduğunu görmesini istemiyor musun?” dedi.

Rusya uzay şefi ise yazdığı eski tweet’e değinmeden şu sözleri kullandı:

“Bay Scott Kelly! Beni gereksiz yere kışkırtıyorsunuz. Bana bu türlü davranmana müsaade vermeyeceğim. Meydan okuyan birisin ve yıkıcısın. Tahminen geliştirdiğiniz bunama ve saldırganlık, uzaya dört uçuşun çok yüklenmesinin ve geriliminin bir sonucudur. Sizi Federal Tıp ve Beyin Enstitüsü’nde muayeneye davet ediyorum.”

Pekala ya siz Rusya uzay şefi ve NASA astronotu ortasındaki bu hengame hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorum ve SDN Forum kısmından paylaşmanızı bekliyoruz.


İlginizi Çekebilir

Number of Domestic Investors in Stock Market Reaches 3.3 Million – Last Minute Economy News

November veri from the Central Registry Agency (MKK) revealed that domestic investor interest in Borsa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: