Anasayfa / Genel / Rusya-Ukrayna savaşı Avrupa’da yaşam maliyetini her geçen gün artırıyor – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Rusya-Ukrayna savaşı Avrupa’da yaşam maliyetini her geçen gün artırıyor – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Batılı ülkelerin Rusya’ya yönelik sert ekonomik yaptırımlarına rağmen Ukrayna’bile savaş sürme ederken, küresel arza ilişkin endişelerin ve maliyetlerin yükselmesiyle gıda fiyatlarındaki keskin artım bile sürüyor.

Avrupa ülkelerini dahi etkileyen savaş nedeniyle başdu un ve birleşikgillerden yağı olmak üzere Avrupa’bile temel gıda ürünlerinde fiyat artışları ve bazen ürünlerde tedarik sıkıntısı yaşanıyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne (FAO) göre, küresel gıda fiyatları, Rusya-Ukrayna savaşından yerde yana en yüksek seviyelerine ulaştı.

Avrupa’nın “tahıl ambarı” olarak bilindik Ukrayna’nın Rusya ile savaşta olması, buğday fiyatlarını son yılların en yüksek seviyesine çıkarırken, yerde hâl ekmek, makarna ve un gibi ürünlerin fiyatını artırdı.

Yaklaşık yüzde 70’i verimli topraklarla kaplı olan Ukrayna’nın 32 milyon hektarlık ekilebilir araziye sahip olduğu malûm. Bu oran, tüm Avrupa Birliği’ndeki (AB) ekilebilir arazinin üçte aylık tekabül ediyor. Rusya ve Ukrayna, çevre buğdayının yaklaşık yüzde 14’ünü üretiyor ve yerde oran, küresel buğday ihracatının neredeyse üçte birini oluşturuyor.

Ukrayna’nın Karadeniz’deki asal limanları Rus ablukası ile karşı karşıya bulunurken, yerde hâl, ülkeden henüz rengi buğdayın ihraç edilmesine sebep olarak arzın kıtlaşmasına ve fiyatların yükselmesine neden oluyor.

Tahıl, yaşam için önemini korumaya sürme ederken, Avrupalı siyasetçiler, Rusya’yı “enerji” ve “gıdayı” silah olarak kullanmakla suçluyor. AB liderleri, Ukrayna’daki savaşın Afrika ve Orta Doğu’dan Avrupa’ya yetişkin tek göç dalgasına neden olacak gıda kıtlığı krizini tetikleme riski taşıdığını bile savunuyor.

Buğdayın fiyatı tarihi seviyelere ulaşırken, birleşikgillerden yağı ve soya fasulyesinde “kıtlık riskinin” halen olduğu belirtiliyor. Gübre fiyatları bile artmaya sürme ediyor. Yaşanan gelişmeler başka ülkelerin, tarım sektöründe asal tedarikçi ülkeler olan Rusya ve Ukrayna’ya ne kadar özgürlüğü olduğunu gösteriyor.

Avrupa’nın bazen ülkelerinde un ve birleşikgillerden ürünlerinin yer aldığı raflar içinde olmaya sürme ediyor. Söz konusu ürünler bazen ülkelerde hala yüksek fiyatlarla satışa sunuluyor.

Artan enerji, gaz ve renksiz fiyatları nedeniyle zor merkezde olan Avrupalı tüketiciler, temel gıdalardan yağ ve unda tedarik sıkıntısının yanı sıra ciddi oranda kalan fiyatlarla bile karşı karşıya kaldı.

RAFLAR HEMEN BOŞALTILIYOR

Savaştan önce 1,50 euronun altında olan birleşikgillerden yağının litresi, tedarik sıkıntısı ve fiyatların yükseleceği endişesiyle talebin artması sonucu 5 euronun üzerine artık. Söz konusu artışta; birleşikgillerden yağının en sayı ithal edildiği Ukrayna’dan yağın tedarik edilememesi etkili olurken, yerde hâl, gıda şirketlerini dahi patates cipsinden kurabiyelere kadar türlü ürünlerde palmiye yağı gibi henüz rengi tercih edilen alternatiflere yönlendiriyor.

Son günlerde fiyatların biraz gerilmesine karşın insanların evlerinde stok yapmaya sürme etmesi nedeniyle birleşikgillerden yağı ve un ile doldurulan raflar hemen boşaltılıyor. Bazı marketler, yerde sorunun önüne geçmek için birleşikgillerden yağı ve un satışlarına kişi başbağ sınırlandırmasını sürme ettiriyor.

Avrupa’nın önde gelen gıda perakende zincirleri başka ürünlerde maliyet artışları nedeniyle fiyatlarını sistemli olarak yükseltirken, fiyat artışları tüketiciler için endişe kaynağı olmaya sürme ediyor.

FAO’ya göre, Rusya ve Ukrayna, çevre birleşikgillerden yağı ihracat pazarının yüzde 52’sini oluşturuyor.

Yiyecek ve içecek fiyatlarındaki artıştan en sayı kıtadaki savunmasız haneler etkileniyor. Yüksek fiyat artışları en sayı et, tahıl ürünleri, süt ürünleri, meyve ve sebzede olurken, Avrupa’bile gıda enflasyonunun yerde yaz zirve yapması, yüksek seviyelerin 2023’açınık kadar sürme etmesi bekleniyor.

ENERJİ FİYATLARINDAKİ ARTIŞ

Moskova, küresel enerji piyasalarında önemli tek oyuncu olarak kendini konumlandırıyor.

Rusya-Ukrayna savaşının Avrupa’bile yaşam maliyeti krizini tetiklediği ikinci yetişkin saha enerji olarak dikkati çekiyor.

Rusya, atlas en yetişkin üç ham petrol üreticisinden akraba ve atlas kanıtlanmış tabiî gaz rezervlerinin (yaklaşık 38 trilyon metreküp) yaklaşık dörtte aylık ev sahipliği yapıyor.

İngiltere ve ABD, Rusya’nın savaşı finanse etme yeteneğini engellemek için Rus enerjisini ithal etmeyi durdururken, AB dahi yerde konuda bazen girişimler başlattı.

Savaş; ticaret ve üretim kesintilerinin yanı sıra enerji fiyatlarının keskin şekilde artmasına neden oldu.

Dünya Bankası ortalama enerji fiyatlarının yerde yıl yüzde 50 artacağı öngörüsünde bulunurken, bunun 1970’lerden yerde yana en yetişkin artım olacağı belirtiliyor.

Uzmanlar, yerde akıllandırma “Yaşanmakta olan şeyi, ucuza üretme yeteneğinin ortadan kalktığı ve ekonominin gerildiği 1970’ler tarzı tek ekonomik şok.” olarak tanımlıyor.

Savaştan önce varil başına 90 abd seviyesinde işlem gören ham petrol fiyatları, zaman 120 abd seviyesinden alcu buluyor.

COVİD-19 SONRASI TALEP ARTIŞI

Salgının sürme fail etkisinin yanı sıra kalan gıda ve enerji fiyatları, yaşam maliyetlerindeki artışın tek nedeni olumsuzlama…

Covid-19 salgınından sonra ekonomik faaliyetlerin tekrar tam olarak başlaması Avrupa’bile yaşam maliyeti krizinin ivmelenmesine katkıda bulundu.

Salgın kaynaklı kısıtlamaların martta kaldırılmasıyla talep hızla arttı. Bu hâl, küresel tedarik zincirleri üzerinde tazyik oluşturarak mal ve hizmetlerde fiyat artışlarına neden oldu.

RUSYA’DAN DOĞAL GAZ TEDARİKİ DURURSA MALİYETLER DAHA DA ARTABİLİR

Avrupa’bile tarım ve gıda sektöründe faaliyet gösteren sayı şirket, gıda veya hayvan yemi üretebilmek için gaz arzına özgürlüğü olurken, Rusya’dan tabiî gaz tedarikinin ansızın durmasının tarım sektörüne etkisi tartışılıyor.

Avrupa’nın en yetişkin nüfusuna sahip Almanya’bile tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (tarım ÜFE), nisanda yüzde 39,9 artarak 1961’takt yerde yana 2 aydır arka halef en yüksek yıllık artışı kaydetti.

Rusya’dan gelen tabiî gazın durması halinde henüz fazla fiyat artışının yanı sıra münferit gıda maddelerinin tedarikinde dahi az imik yaşanması bekleniyor.

Gaz arzı sorunları esas olarak sebze mahsullerini etkileyecek. Seralarda yetiştirilen ev ve tiyatro bitkilerinin arzının yerde durumdan etkilenebileceği belirtiliyor.

Bu arada, Ukrayna’bile savaşla beraberce gıda güvenliği konusundaki endişeler artarken, AB, pestisitlerin sürdürülebilir kullanımı gibi iklim politikalarını askıya örtmek zorunda kalıyor.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Number of Domestic Investors in Stock Market Reaches 3.3 Million – Last Minute Economy News

November veri from the Central Registry Agency (MKK) revealed that domestic investor interest in Borsa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: