Anasayfa / Genel / Rusya, NASA astronotunu uzayda bırakacak iddiası!

Rusya, NASA astronotunu uzayda bırakacak iddiası!

Ukrayna ve Rusya ortasındaki kriz, Batılı ülkeler ile Rusya’nın uzayda büyük problemler yaşamasına yol açtı. Uzaydaki ikili bağları askıya alan uzay ajansları, Memleketler arası Uzay İstasyonu çalışmalarında bile karşı karşıya geldi.

Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın, uzay istasyonundaki astronotları “kendi hallerine” bırakabileceğine dair söylentiler ortaya çıktı. Ancak Rusya uzay ajansı (Roscosmos), Memleketler arası Uzay İstasyonunda mahsur kalan Amerikan astronotunu uzayda bırakmayacağını doğruladı.

NASA astronotu Rusya ile Dünya’ya dönecek mi?

Toplumsal medyada kısa müddette viral hale gelen bir Rus devlet medyası argümanı, Rusların Memleketler arası Uzay İstasyonunu terk edeceğini ve Rusya’nın, itiş gücünü denetim ettiği için ISS’i yörüngeden çıkaracağını söylemesiyle çığ üzere büyüdü.

Görüntünün bir modülü olarak, Rus kozmonotların Amerikalı astronot Mark Vande Hei’ye veda ettiği ve Amerikan astronotu geride bıraktığı görülüyor. Fakat dünya rekoru olarak uzayda 300 günden fazla kalan Vande Hei’nin, ISS’te mahsur bırakılmayacağı öğrenildi.

Vande Hei için evvelden planlanmış dönüş seyahati yaklaşıyor olmasına karşın beşerler endişelenmeye başlamıştı. Hatta görüntünün bir kısmında Rus uzay yöneticilerinin, “Her şey devam ederken Vande Hei’yi uzayda bırakın” dediği argüman edildi.

Rusya ise uzay çalışmalarındaki gerginliğe karşın bu türlü bir yanılgıyı asla yapmayacağını söylüyor. Roscosmos’tan NASA astronotuyla ilgili gelen açıklama şu formda:

“Amerikalı astronot Mark Vande Hei, Anton Shkaplerov ve Pyotr Dubrov ile birlikte Rus Soyuz MS-19 uzay aracıyla 30 Mart’ta Dünya’ya dönecek. Roscosmos, ortak olarak güvenilirliğinden asla kuşku uyandırmayacaktır.”

ISS’i Avrupa yahut ABD’ye düşürmek dahil olmak üzere abartılı tehditleriyle tanınan Roscosmos Lideri Dmitry Rogozin, Rusya’nın Vande Hei’yi ISS’te bırakmayacağını ve bu cins raporların “histerik” uydurmalar olduğunu lisana getirdi.

Rusya uzay ajansı NASA astronotu için aldığı kararla yüreklere su serpmiş üzere görünüyor. Pekala ya siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorum yapabilir ya da SDN Forum‘da belirtebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

ABD’de fabrika siparişleri mayısta beklentileri aştı

ABD Ticaret Bakanlığı, mayıs ayına ilişkin fabrika sipariş verilerini açıkladı. Buna göre, ülkede fabrika siparişleri, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: